2. svtov vlka

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONEN.
Tuto strnku jsme pesunuli do Archivu web Ro.
Uveden informace proto nemusej bt aktuln a nkter soubory mohou bt nedostupn.

Lupej Dimitrij

29.03.2005

Narodil jsem se v roce 1917 v obci Stavné, okres Velký Berezník, jako devátý z deseti dětí. Otec byl malorolník. Před březnem 1939 jsem byl krátce v československé armádě, pak nás demobilizovali. Když začalo hrozit, že mě odvedou do maďarské armády, rozhodl jsem se utéct do SSSR. Podařilo se mi spolu s dalšími sedmi kamarády v prostoru Užockého průsmyku přejít sovětské hranice. Vzápětí po přechodu hranice ale celou naši skupinu zadrželi sovětští pohraničníci. Vyšetřovala nás NKVD. Jeden mi nabízel, že se budu moct vrátit domů, když jim budu dodávat informace, ale to jsem odmítl. Vezli nás v dobytčích vagónech do Skoljavy na Volyň, pak do Berdičeva, a po měsících hladu a utrpení jsem skončil v Čibiu u Ledového moře. Ve sněhu jen v lehkém oblečení jsme došli 100 km do gulagu, kde mě nasadili na kácení stromů. 

Až do německé invaze byly podmínky v táboře celkem snesitelné. Po červnu 1941 se však poměry značně zhoršily. Myslel jsem si, že už se nikdy nevrátím a že nespatřím nikdy svou rodinu. Litoval jsem moc, že jsem nezůstal doma. To mě kamarádi spletli. Já jsem se měl dobře, poněvadž jsem dělal v řeznictví. Měl jsem se jak u Boha za dveřmi a teď jsem přišel do takové nouze, bídy, neštěstí. Kolikrát jsem si v létě sednul na pařez a poplakal jsem si...

Na počátku roku 1943 po osvobození z lágru jsem se vydal na měsíční cestu vlakem k čs. armádnímu sboru do Buzuluku. Z hladu jsem po cestě jedl i šlupky od brambor. Ale nakonec jsem dojel. Po výcviku u protitankové pušky a kanónu ráže 45 mm v Novochopiersku mě ustanovili velitelem družstva, protože jsem dobře střílel. V září 1943 bylo naše družstvo poprvé bojově nasazeno v rámci druhého praporu při znovudobývání Kyjeva. Později jsme bojovali i v Dukelské operaci a po válce jsem se stal vojákem z povolání.

veterani/veterani-05.mp3Krátký příběh
veterani/veterani-05-full.mp3Vzpomínka


 

Nachzte se

v tematickm okruhu: Tmata
na webu: 2. svtov vlka
v rubrice: Nai veterni

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2020 esk rozhlas