Cestování po zemích: Černá Hora a Srbsko

30. července  2007 v 14:38  
Černá hora - Foto: NEPOUŽÍVAT internet

Černá horaFoto: NEPOUŽÍVAT internet

A je tady čas pro další cestovatelskou zastávku. Před víkendem jsme se v pátek zastavili v Bulharsku a na balkánském poloostrově zůstaneme i dnes - podíváme se totiž na cesty bývalé Jugoslávie, přesněji Černé Hory a Srbska.

V Černé Hoře se musí svítit po celý den, zatímco Srbsko tuto povinnost nepředepisuje. Během předjíždění musí auto celou dobu blikat, předjíždění je ovšem zakázáno v tunelech a nesmějí se předjíždět ani kolony. Rychlostní limity jsou podle našeho balkánského zpravodaje Martina Ježka v obou zemích stejné. 

"Jak v Srbsku, tak v Černé Hoře se v obci smí jezdit 60. Často je ovšem na začátku obce omezující značka, například 40 km/h, a ta má platnost po celé obci. Mimo města se smí jezdit 80 a na takzvaných magistrálách, které se v místním jazyce nazývají magistrální put, se smí jezdit rychlostí 100 km/h. Na dálnicích pak 120 km/h. Častá jsou ovšem velmi přísná omezení pomocí značek. K těm se místní řidiči staví velmi pragmaticky a omezené úseky projíždějí svižněji." 

Češi by to ale dělat neměli, protože policejní kontroly jsou poměrně časté a pokuty jsou od tisíce po 25 000 dinárů. 

"Rychlost se měří ručními radary ze vzdálenosti i přes 500 metrů. Málokdy se ke kontrolám používají civilní auta. Přesto je velmi těžké měřícího policistu včas zmerčit. Pomoct může jedině kolegialita protijedoucích řidičů. Polocosta má hříšníka z ciziny právo předvolat v nejbližším termínu ke správnímu řízení. Stává se to častěji, než aby byl přestupek řešen blokovou pokutou. O řidičský průkaz můžete přijít za jízdu s alkoholem v krvi nad půl promile, za předjíždění v tunelu, za ohrožení chodce na přechodu nebo za ujetí od nehody." 

Dálniční síť se teprve buduje, takže v Černé hoře dálnice nejsou a platí se pouze za tunely, zatímco v Srbsku je zhruba 380 dálničních kilometrů, a to zčásti nedokončených. Přesto se platí mýtné, jednotlivé úseky stojí 5 až 13 Eur a platit se dá v dinárech i v eurech. Ostatní silnice jsou zatím ještě v dost špatném stavu, a proto je dobré držet se hlavních tahů. Ovšem i tam je potřeba brát v úvahu temperament tamních řidičů. 

"Nedodržují se jízdní pruhy, v zácpách se vzdálenost mezi auty nebezpečně snižuje. I po městě se jezdí velmi rychle a předjíždí na velmi riskatních místech. Opačným eyxtrémem jsou auta ve špatném technickém stavu. To jsou často Juga vyráběná v automobilce Zastava. Ta se naopak mohou stát velmi nepříjemnou překážkou provozu. I ve městech jsou stále jště k vidění koňské povozy. Srbští a černohorští řisdiči neustále na sebe troubí a zastavují se na místech, kde to nelze očekávat. Pravidlo pro parkování často bývá jediné - dostatek prostoru pro dotyčné vozidlo." 

A jestli je v Černé Hoře a Srbsku problém s čerpáním pohonných hmot? Podle našeho balkánského zpravodaje Martina Ježka v žádném případě, protože síť čerpacích stanic se stále zlepšuje. 

"Srbsko ale zakazuje dovoz benzínu, proto všechny pumpy mají benzín místní, který je nižší kvality, než jak předepisuje Evropská unie. Problémy v motoru ale žádné nezpůsobuje. Standardní kvalitu pak má nafta pod označením eurodiesel, kterou prodávají pumpy cizích firem. čerpací stanice na hlavních tazích poskytují většinou veškerý standardní servis, přijímají platební karty a nabízejí občerstvení." 

Autor:  Eva Kézrová  (evk)

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Od 18.6.2019 11:50 do 12:50; na silnici 34 u obce Kojčice okres Pelhřimov; porouchané vozidlo, očekávejte zdržení; neprůjezdný jeden jízdní pruh; Odstavené NA s defektem pneu.
  Od 18.6.2019 11:50 do 13:50; na silnici 32811 v obci Ohaře okres Kolín; nehoda; probíhá vyšetřování nehody, nebezpečí; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; Havárie OA mimo vozovku, se ...
  Viditelnost: snížená viditelnost na méně než 30 m, Rádelský Mlýn

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas