Cestování po zemích: Rumunsko

6. srpen 2007 14:39

Synonymem léta je v myslích mnoha z nás cestování a i proto vám každoročně nabízíme servis o pravidlech silničního provozu v zahraničí. Za těch pět prázdninových týdnů jsme vás provezli už po jedenácti zemích Evropy, přičemž do Chorvatska se pravidelně vracíme každou středu. Byli jsme spolu na severu, jihu, východě i západě starého kontinentu, takže dneska si světovou stranu můžeme vybrat. Pojedeme třeba na jihovýchod - do Rumunska.

Nebude to zrovna jednoduchá cesta, protože především na odlehlejších silnicích nás může zastavit falešná policejní hlídka.

"Toto nebezpečí tu stále hrozí a několik podobných případu už jsme tu měli. Řekla bych, že k tomu může dojít spíš v noci, ale na druhou stranu nevylučuji, že by si organizované gangy mohly vyhlédnout řidiče i v denních hodinách na opuštěných úsecích. Přes Rumunsko bych doporučovala jet ve dne a nenechávat cestu na noc, protože silnice nejsou v takovém stavu, na který jsme zvyklí," upozorňuje Olga Chojnacká, šéfka konzulárního oddělení našeho velvyslanectví v Bukurešti.

Nebezpečí ale českým řidičům hrozí i od rumunských policistů, kteří po zavedení nového silničního zákona koncem loňského roku, narozdíl od našich policistů, velmi zpřísnili svou činnost.

"Vím to z toho důvodu, že k nám často vracejí zadržené řidičské průkazy českých řidičů. Velmi často jsou průkazy odebírány za překročení povolené rychlosti, nepovelné předjíždění nebo také nedání přednosti v jízdě, atd. Rumunští policisté jsou velmi ostražití a co se týče právě cizích poznávacích značek, tak si myslím, že tyto řidiče těchto aut postihují častěji než dřív."

Řidič ale díky speciálnímu potvrzení může i po odebrání řidičského průkazu v Rumunsku řídit až domů. Dopravní předpisy jsou hodně podobné našim, rychlostní limity se liší jen na dálnicích, kde je povolená 120. Jízda pod vlivem alkoholu je přísně zakázána. Rumunsko má zvláštní systém pokut, který se vypočítává podle bodů a minimální mzdy.

"Za jeden trestný bod zaplatíte v přepočtu 300 korun s tím, že čím vážnější přestupek řidič způsobí, tím větší počet bodů dostane a také víc zaplatí. Ovšem, je tu možnost zaplatit polovinu pokuty v případě, že zbytek zaplatí do 48 hodin."

A ještě jedna příznivá zpráva - s parkováním si v Rumunsku příliš nemusíte lámat hlavu.

"Vyhrazených parkovišť tu moc není a v podstatě se parkuje, kde se dá. Botičky jsem tu zatím neviděla. Vzhledem k tomu, že je nedostatek parkovacích mít, tak policisté jsou v tomto směru tolerantní."

Silniční síť v Rumunsku není příliš dobrá, dálnic je velmi málo, a proto se za ně neplatí. Řidič každého vozidla ale musí při vstupu do země zaplatit silniční daň, takzvanou rovinětu.

"Je potřeba zakoupit tuto známku hned na hranicích, protože pokud ho policista chytí už ve vnitrozemí Rumunska, tak může dostat vysokou pokutu. Známka stojí na jeden týden zhruba 3 Eura a na měsíc 6 Eur," říká Olga Chojnacká z naší ambasády v Bukurešti

Podle jejich informací se pohonné hmoty dají v Rumunsku načerpat levněji než u nás, na litr benzínu stačí necelé Euro, tedy asi tři rumunské Rony.

autor: evk
Spustit audio