Francouzské Azurové pobřeží – ráj pro turisty, horor pro řidiče

7. srpna  2013 v 15:50  
Přeplněné parkoviště (ilustrační foto) - Foto: Petr Kološ

Přeplněné parkoviště (ilustrační foto)Foto: Petr Kološ

Azurové pobřeží je jedním z oblíbených evropských turistických cílů. Autem se tam však cestuje trochu hůř. Počítat musíte s přeplněnými parkovišti i kolonami na silnicích a dálnicích. Dokonce i Francouzi své letní „výkladní skříni“ právě kvůli tomu říkají „bouchon“ – tedy česky špunt.

Od nás můžete jet přes Itálii, což je sice nejkratší cesta, ale pokud to chcete vzít z jedné vody, čeká vás na jejím konci velice obtížný úsek, protože od Janova k francouzským hranicím je to samý tunel a řízení vyžaduje zvláštní pozornost a koncentrace není vzhledem k únavě jednoduchá. Milovníci Francie zřejmě zvolí klasičtější severní cestu s přestávkami. Cesta dolů by už měla probíhat plynule – Evropa se na Azurové pobřeží už nestěhuje – je tam přestěhovaná. Ucpané jsou zejména výjezdy z dálnic a v městech je řízení velmi obtížné.  

Čtěte také: Cesta na dovolenou do Chorvatska – v autě, které vypadá jako obývák

„Nejvíce lidí je tady v srpnu, máme pocit, že sem přijel celý svět, ale pro české řidiče nemám žádnou zvláštní radu – dávejte pozor, dodržujte pravidla a hlavně – buďte trpěliví,“ říká místní taxikář, který má s řízením pochopitelně své zkušenosti. 

Trpělivost, to je to nejdůležitější, co tu potřebujete. Mnozí dokonce doporučují vyhnout se komplikované dopravě na silnici tak, že sem přiletíte. 

„Je těžké tady v této době řídit, ale vůbec nejtěžší je najít místo na parkování, tady v Nice jsou všude parkovací hodiny, nenajdete žádné místo k parkování zdarma a vlastně žádné místo k parkování vůbec – možná někde na podzemním parkovišti, ale to stojí peníze. A také doporučuji spíše letět a půjčit si auto tady,“ vysvětluje mi místní obchodník, který nechává auto na předměstí a dojíždí vlakem. 

Situace je v podstatě podobná ve všech letoviscích kolem moře – nejsložitější je pak kolem Saint Tropez. Obyvatelé tohoto proslulého městečka se úspěšně brání vybudování dálnice – a tak se vám může stát, že teď v srpnu pojedete padesát kilometrů třeba dvě hodiny.  

Čtěte také: Vysoké poplatky za parkování nebo ceny benzínu - co ještě vás čeká v Británii?

A chcete-li navštívit filmové město? „V Cannes auto nepotřebujete, všude se dostanete pěšky, takže je lepší auto někde nechat, ale výhoda auta je v tom, že na Azurovém pobřeží je spousta hezkých míst ve vnitrozemí jako Mougins nebo Grasse, takže doporučuji auto si na pár dní půjčit. Ale samozřejmě musíte počítat s tím, že provoz na silnicích je v létě často komplikovaný,“ vysvětluje Elizabeth Lara z turistického úřadu v Cannes. 

A ještě jedna rada. Pokud se chystáte na jih Francie v příštích dnech i týdnech, tak se rozhodně vyhněte návratu poslední víkend v měsíci – celá Evropa se totiž bude stěhovat zpátky na sever a na silnicích to rozhodně poznáte.  

Autor:  Jan Šmíd  (jšm)
Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Bubenečský tunel směr Letná, Praha-Troja - Praha 7, Praha, tunel uzavřen, Od 23.04.2019 23:00 Do 24.04.2019 05:00, pravidelná údržba a čištění tunelu
  Povětrnostní podmínky: silný vítr, Cínovec 2
  Srážky: přeháňky, D48-64,8 km

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas