Jak na dlouhé cestě ušetřit několik litrů benzínu?

10. července  2013 v 13:10  
jízda na dovolenou - Foto: Ondřej Jánoška

jízda na dovolenouFoto: Ondřej Jánoška

Rozdíl dvou litrů benzínu nebo nafty na 100 kilometrů znamená výraznou úsporu. Nejčastěji si tohoto rozdílu všimneme na dlouhých cestách na dovolenou, kdy se snažíme ušetřit každou korunu. Jezdit úsporně ale můžeme pořád. Stačí dodržovat pár zásad.

Pokud jde o auto, je základem tlak v pneumatikách. Zvláště ve chvílích, kdy auto naložíme na dovolenou až po střechu. „Výrazně snížíte spotřebu, když zvýšíte tlak v pneumatikách – u úplně naloženého auta klidně až na tři bary. Ušetříte pohonné hmoty, pneumatika se méně opotřebuje, protože se tolik neohřívá,“ radí šéf aerodynamiky automobilky Mercedes Teddy Woll. 

Čtěte také: Před jízdou k moři si zkontrolujte povinnou výbavu

Pak je to o tom, jak auto používáme. S klimatizací nám spotřeba roste o litr až litr a půl. Proto někteří dávají před klimatizací přednost otevřeným oknům. Ta totiž spotřebu tak výrazně neovlivňují. „Otevřená okna nejsou tak strašná. Při vyšších rychlostech je stejně instinktivně zavíráme. Podstatně horší jsou střešní boxy. Úplně nejhorší jsou kola, ať jsou na střeše nebo vzadu – ta mají na zvýšení spotřeby doslova fatální vliv,“ dodává Teddy Woll. Právě střešní boxy bychom tedy měly podle Milana Ernesta vybírat s ohledem na jejich aerodynamiku. 

„Záleží na výrobci. Některý má opravdu dobře řešený aerodynamický střešní nosič – minimálně o dvě procenta to bude vždy, ovšem až o 30 %,“ říká Milan Ernst. A pak je tady nejdůležitější prvek mající vliv na spotřebu ­– samotný řidič. 

Čtěte také: Mikrospánek – strašák na cestě k moři

„Souvisí to celkově se stylem jízdy, s rytmem jízdy. Pochopitelně tak, jako vzrůstá se čtvercem brzdná dráha, tak s dynamikou jízdy také se čtvercem vzrůstá spotřeba paliva. A pokud zvýšíte rychlost o 20 %, spotřeba paliva vám vzroste o 40 %,“ popisuje Milan Ernst. 

A Teddy Woll přidává příklad z vlastní praxe. „Mohu to uvést na mém služebním autě – benzínovém Mercedesu B200. Ve 120 km/h na tempomat má spotřebu šest litrů na 100 kilometrů, ve 110 km/h pět a půl litru, ale ve 130 km/h už sedm litrů.“ Podle některých studií se pak na stejné trase se stejným autem může spotřeba i při běžné jízdě u jednotlivých řidičů lišit až o třetinu. 

Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Viditelnost: snížená viditelnost na méně než 100 m, Dobroměřice
  Rašínovo nábřeží, mezi křižovatkami ulic Na hrobci a Svobodova,Praha, nehoda, neprůjezdný pravý jízdní pruh, Od 17.02.2019 18:04 Do 17.02.2019 19:04, osobní vozidlo X chodec
  Od 17.2.2019 18:05 do 20:10; v ulici Vinohradská v obci Praha; směr centrum; nehoda; 2x osobní, bez zranění.

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas