Jsou britští řidiči tolerantní vůči chybujícím cizincům?

12. srpna  2013 v 15:50  
Po příjezdu do Velké Británie je nutné varovat řidiče, že se jezdí vlevo - Foto: Martin Karlík

Po příjezdu do Velké Británie je nutné varovat řidiče, že se jezdí vlevoFoto: Martin Karlík

Řízení vlevo je hlavním důvodem, proč řada řidičů na automobilovou dovolenou v Británii raději rezignuje. Ti zkušenější ale tvrdí, že si pozorný a sebevědomý šofér rychle zvykne. Kdo se snad do Spojeného království chystá za volantem poprvé, možná uvítá pár dobře míněných rad.

„Jakmile sjedete z trajektu, všude jsou cedule, kterou stranu vozovky máte používat. Úplně stejné je to na francouzské straně La Manche. Ve Walesu se setkáte s dvojjazyčnými nápisy, v angličtině a velštině. Co poradit? Ze začátku nikam nespěchejte, buďte co možná nejpasivnější. Místní řidiči jsou tolerantní, vždyť přece všichni chybujeme," uklidňuje nováčky na ostrovních silnicích Ed Evans z autoklubu RAC. Podle něj jsou vůči cizincům velkorysí hlavně řidiči na venkově. Ed radí zopakovat si v duchu před příjezdem do Británie desatero základních pouček pro řízení auta. 

Čtěte také: Krátkodobá havarijní pojistka pro cesty do zahraničí?

„Ve srovnání s Bruselem nebo Římem sahají Britové jen minimálně na klakson. Řada lidí ani pořádně neví, jak zatroubit. Ano, při zácpě v Londýně na sebe lidé troubí, ale na venkově často jedete řadu dní a klakson v podstatě neslyšíte. Když už se někdo ozve, je to přátelský vzkaz řidiče traktoru, který vám o sobě dá vědět a ještě poděkuje," říká Ed Evans. 

Kdo vyznává malinko rychlejší jízdu, měl by si zopakovat násobení jednou celou a šesti desetinami. Rychlostní omezení jsou totiž na ostrovech uvedená v mílích a nikoli v kilometrech. Kamery měřící rychlost vozidel jsou v Británii poměrně rozšířenou záležitostí. Na dálnicích pak pozor na jednu záludnost. 

Čtěte také: Nebuďte překvapení z nákupu maďarské dálniční známky

„Na dálničních úsecích, kde probíhají opravy, jsou instalované kamery, které měří průměrnou rychlost vozidla na celém úseku. Rychlost tam bývá zpravidla snížená na 40 nebo 50 mil v hodině. Měli byste být hodně opatrní, abyste rychlost opravdu nepřekročili," varuje řidiče Simon Williams z RAC. Typická pokuta za příliš rychlou jízdu představuje nepříjemných 120 liber, nebo 60 liber, když zaplatíte do 30 dnů. Jsou určitě i mnohem horší zážitky, než setkání s britským dopravním policistou. Podle Eda Evanse by cizinci neměli vystupovat útočně a být hubatí. 

„Buďte vždycky zdvořilí a snažte se být nápomocní. Prostě přijměte skutečnost, že jste chybovali. Konverzace s policistou bude samozřejmě závislá na závažnosti provinění. Obecně se dá říct, že neslýcháme moc stížností na chování našich policistů." 

Autor:  Jiří Hošek  (jih)
Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  silnice I/46, v katastru obce Moravský Beroun, část obce Ondrášov, okr. Olomouc - v katastru obce Dvorce, okr. Bruntál, pomalu jedoucí vozidlo údržby, Od 23.04.2019 08:30 Do 23.04.2019 17:00, výměna a ...
  D1, mezi km 71 a 65, ve směru Praha, Pozor! Tvoří se kolona vozidel, Od 22.04.2019 13:54 Do 22.04.2019 19:54
  Od 22.4.2019 18:35 do 20:40; v ulici Mikanova v obci Praha; nehoda; probíhá vyšetřování nehody, nebezpečí; Pozor! Lidé na vozovce; OA x Chodec, se zraněním, na místě ZZS a PČR.

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas