Jsou britští řidiči tolerantní vůči chybujícím cizincům?

12. srpen 2013 15:50

Řízení vlevo je hlavním důvodem, proč řada řidičů na automobilovou dovolenou v Británii raději rezignuje. Ti zkušenější ale tvrdí, že si pozorný a sebevědomý šofér rychle zvykne. Kdo se snad do Spojeného království chystá za volantem poprvé, možná uvítá pár dobře míněných rad.

„Jakmile sjedete z trajektu, všude jsou cedule, kterou stranu vozovky máte používat. Úplně stejné je to na francouzské straně La Manche. Ve Walesu se setkáte s dvojjazyčnými nápisy, v angličtině a velštině. Co poradit? Ze začátku nikam nespěchejte, buďte co možná nejpasivnější. Místní řidiči jsou tolerantní, vždyť přece všichni chybujeme," uklidňuje nováčky na ostrovních silnicích Ed Evans z autoklubu RAC. Podle něj jsou vůči cizincům velkorysí hlavně řidiči na venkově. Ed radí zopakovat si v duchu před příjezdem do Británie desatero základních pouček pro řízení auta.

Čtěte také

„Ve srovnání s Bruselem nebo Římem sahají Britové jen minimálně na klakson. Řada lidí ani pořádně neví, jak zatroubit. Ano, při zácpě v Londýně na sebe lidé troubí, ale na venkově často jedete řadu dní a klakson v podstatě neslyšíte. Když už se někdo ozve, je to přátelský vzkaz řidiče traktoru, který vám o sobě dá vědět a ještě poděkuje," říká Ed Evans.

Kdo vyznává malinko rychlejší jízdu, měl by si zopakovat násobení jednou celou a šesti desetinami. Rychlostní omezení jsou totiž na ostrovech uvedená v mílích a nikoli v kilometrech. Kamery měřící rychlost vozidel jsou v Británii poměrně rozšířenou záležitostí. Na dálnicích pak pozor na jednu záludnost.

Čtěte také

„Na dálničních úsecích, kde probíhají opravy, jsou instalované kamery, které měří průměrnou rychlost vozidla na celém úseku. Rychlost tam bývá zpravidla snížená na 40 nebo 50 mil v hodině. Měli byste být hodně opatrní, abyste rychlost opravdu nepřekročili," varuje řidiče Simon Williams z RAC. Typická pokuta za příliš rychlou jízdu představuje nepříjemných 120 liber, nebo 60 liber, když zaplatíte do 30 dnů. Jsou určitě i mnohem horší zážitky, než setkání s britským dopravním policistou. Podle Eda Evanse by cizinci neměli vystupovat útočně a být hubatí.

„Buďte vždycky zdvořilí a snažte se být nápomocní. Prostě přijměte skutečnost, že jste chybovali. Konverzace s policistou bude samozřejmě závislá na závažnosti provinění. Obecně se dá říct, že neslýcháme moc stížností na chování našich policistů."

autor: Jiří Hošek
Spustit audio