Může slovenská silnice 66 konkurovat slavné americké Route 66?

9. července  2013 v 15:50  
Route 66 na Slovensku - Foto: Vojtěch Berger

Route 66 na SlovenskuFoto: Vojtěch Berger

Slavná americká silnice Route 66 měří skoro 4 tisíce kilometrů. Její slovenská jmenovkyně, silnice první třídy číslo 66, je asi 20krát kratší. Nadšenci na horním toku řeky Hron z ní ale chtějí i tak udělat turistickou atrakci, po americkém vzoru. V seriálu Autem po Evropě nás tak čeká výlet na střední Slovensko.

„Tato cesta splňuje parametry, které má americká, která vede přes celý region – má statut té americké,“ říká Erika Lamperová. 

Erika Lamperová u silnice 66 už dlouho žije a snaží se, aby tudy řidiči jenom neprojížděli, ale rozhlédli se také po okolí. Jsme u městečka Slovenská Ľupča, za Banskou Bystricí. Když tu zrovna nepotkáte paní Lamperovou, všechno vám ochotně vysvětlí interaktivní mluvící tabule na náměstí. 

Čtěte také: Před jízdou k moři si zkontrolujte povinnou výbavu

Projekt slovenské Route 66 počítá jednak s opravou silnice, posílením jejích bezpečnostních prvků a taky větší propagací turistických atrakcí v okolí. Jsou tu hrady, úzkokolejná železnice i lázně. Když se všechny atrakce budou propagovat pod stejnou hlavičkou, bude to mít úspěch. 

Slovenská silnice číslo 66 - Foto: Vojtěch Berger

Slovenská silnice číslo 66Foto: Vojtěch Berger

„Slovenská Route 66 – tak ji familiérně nazýváme, vede úžasným krajem, který je předurčený k cestovnímu ruchu. Od Zvolena až po pramen řeky Hron,“ popisuje šéf Slovenské asociace Route 66 Juraj Smrečan. 

Přijel jsem do Brezna, jednoho z nejdůležitějších bodů na trase Route 66. Docela by mě zajímalo, jestli zdejší lidé vůbec tuší o nějakém projektu silnice 66. „Viděli jsme ceduli Route 66, tak jsme zastavili a vyfotili se u ní. Silnice vede z Banské Bystrice? Už ani nevím, která to byla. Najeli jsme už asi dva tisíce kilometrů.“ 

Tihle čeští motorkáři se tísní už pěkně dlouho pod přístřeškem u silnice a čekají, až přejde krupobití a liják. Na silnici opodál se ve vyjetých kolejích tvoří pořádné louže, a je vidět, že 66ka potřebuje opravu jako sůl. Na asfalt si ale Češi nestěžují. „Minule, když jsme po ní jeli, tak to bylo slušné. Chybí nám tu však větší vybavenost občerstvení a restaurací.“ 

Čtěte také: Mikrospánek – strašák na cestě k moři

Až přijedou tihle pánové příště, možná už budou podél silnice 66 k dostání speciální pasy, které už se začínají tisknout. O co půjde, vysvětluje Erika Lamperová. „Půjde o reálný pasport – bude plný informací pro turisty, hlavně pro motoristy – budou se mezi sebou chválit, kdo kde byl a tak dále.“ 

Autor:  Vojtěch Berger  (vob)
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  silnice I/8 (ulice Cínovecká), Praha-Ďáblice, Praha - D8, km -1, ve směru Drážďany, dopravní zácpa, Od 19.03.2019 16:09 Do 19.03.2019 18:09
  Od 19.3.2019 14:15 do 18:15; D1 - 93.1km na trase Říkovice - Praha; D1, km 93,8 ve směru na Prahu; porouchané vozidlo, očekávejte zdržení; neprůjezdná zpevněná krajnice; odstavený NA.
  Srážky: přeháňky, D48-54,6 km

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas