Na chorvatských dálnicích se nenechte strhnout balkánskou jízdní kulturou

26. července  2013 v 15:50  
dálnice v Chorvatsku - Foto: Martin Dorazín

dálnice v ChorvatskuFoto: Martin Dorazín

Už tradičně se v sobotu v přímořských letoviscích mění turnusy. Na cestu k moři i dnes vyrazí stovky řidičů. Čeští policisté v chorvatské Dalmácii proto radí řidičům, aby nepodceňovali vzdálenost, která Česko dělí od Jadranu. Důležitá je v sezoně hlavně trpělivost a velká časová rezerva.

Chorvatské dálnice jsou nové, velkoryse projektované a svádí k rychlé jízdě. Na většině úseků je 130 km/h, v tunelech stovka, a když vane boční vítr, policie omezí rychlost až na 60 km/h. Český policista v dalmatské Omiši, Darko Stankovič radí – nenechte se místními inspirovat k rychlé jízdě. 

Čtěte také: Mějte věci v autě dobře uložené – zranit vás může láhev s pitím i propiska

„A říkat, že mě všichni předjíždějí, tak já pojedu také tak rychle. Místní řidiči mají znalost dálnice buď natolik dobrou, že třeba i dalece dopředu vědí, jestli tam nějaký boční vítr bude anebo už předvídají, kde bude jaká zatáčka a jak je prudká. Tím způsobem si dovolí jezdit rychleji. Samozřejmě jsou tady doma, takže je pro ně mnohem jednodušší, když se stane nějaký problém nebo je zataví policie, aby problém vyřešili,“ říká Darko Stankovič. 

„Zvlášť v sezoně pak jsou problémy na dálnicích, kde má kombinace vysoké rychlosti a únavy často tragické následky. Proto říkáme – nejezdit v kuse a hlavně se za volantem střídat a dělat hodně přestávek,“ upozorňuje na stále stejné chyby Ivica Milič, dopravní policista z Omiše. 

Právě poslední kilometry v kolonách na přivaděčích do letovisek jsou po tak dlouhé jízdě nebezpečné. Unavený řidič už nereaguje včas a nehoda je na světě. Ještě na jeden rozdíl je třeba dávat pozor, zvlášť když sprchne. 

Čtěte také: Na co si dát pozor při cestě na dovolenou do Itálie?

„V tomto materiálu, ze kterého se dělá silnice, je poměrně mnohem víc křemíku, než na jiných evropských silnicích, takže je i při malém dešti velmi kluzká. Potom si mohou čeští řidiči říkat, proč všichni jedou tak pomalu, když je na dálnici 130 km/h a všichni jedou 90 nebo 100 km/h. Je to kvůli tomu, že kluzká vozovka je potom spíše jako ledová plocha,“ varuje policista Darko Stankovič. 

Autor:  Martin Ježek
Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Gerlova Huť
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Boží Dar
  Srážky: přeháňky, Cheb - Aš

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas