Na co se připravit na cestě po německých dálnicích?

7. července  2013 v 15:50  
dálnice a dopravní omezení - Foto: Fotobanka stock.xchng

dálnice a dopravní omezeníFoto: Fotobanka stock.xchng

Mnozí se do Německa chystají na dovolenou, na nákupy nebo třeba přes Německo projíždějí do jižních zemí. Co by nás letos mohlo na německých silnicích zaskočit?

Německo disponuje téměř nejširší dálniční sítí v Evropě. Všeobecně se ví, že za německé dálnice se zatím neplatí. Tak jako každé prázdniny se začalo ve velkém s opravami dálniční sítě – víceméně není trasa, na které by člověka nepotkalo nějaké dopravní omezení nebo zúžení trvající často i několik kilometrů. Samozřejmě vždy to představuje potenciální nebezpečí kolon. 

Obecně platí, že nejpřetíženější jsou tranzitní dálnice. Naši turisté asi nejčastěji využívají dálnice přes Bavorsko. Tam se největší nápor čeká až koncem července a v srpnu, kdy v Bavorsku začínají prázdniny. 

Benzín je letos levnější než před rokem, přesto vyjde dráž než v České republice, takže se vyplatí natankovat ještě před hranicemi. Cena devadesáti pěti oktanového benzínu se pohybuje kolem 1,60 eur, což je přes 41 korun. Nafta se prodává kolem 1,40 eur – tedy asi 36 korun. Návštěvu benzínky mnozí také využívají k návštěvě toalet. Tady letos téměř všude narazíte na turnikety a za ty se platí 70 centů. 

Čtěte také: Jaká je cesta na dovolenou po plzeňské dálnici D5?

Komplikace letos mohou způsobit nové pětieurové bankovky – sama jsem se s tím několikrát setkala při placení na parkovišti. Od jara jsou totiž v oběhu nové „pětieurovky“ s více ochrannými prvky a bohužel se potvrzuje, že se dosud nepodařilo všechny automaty přeprogramovat – automaty na parkovištích nebo automaty na jízdenky nové bankovky často odmítají a vzhledem k tomu, že tady v Německu se velmi často stává, že nemáte možnost platit ani kreditní kartou, tak to může být nemilá komplikace. 

Autor:  Klára Stejskalová  (kls)
Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Stav vozovky: náledí, D1-359,8 km most
  Stav vozovky: sníh na vozovce, Červenohorské sedlo
  Od 21.1.2019 00:30 do 02:30; v ulici Vrchlabská v obci Jilemnice okres Semily , délka 196m; nehoda; střet OA se srnou, bez zranění osob.

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas