Návštěvníci Pernštejna mají problém s parkováním

2. srpna  2013 v 15:50  
Hrad Pernštejn - Foto: ČRo Brno

Hrad PernštejnFoto: ČRo Brno

Pernštejn patří k nejkrásnějším českým a moravským hradům. Dojmy z návštěvy vám však může zkazit i několik pokusů najít místo, kde byste mohli zaparkovat. Jak se těmto problémům vyhnout?

Hrad Pernštejn sice má před první bránou plochu, kterou lze při troše dobré vůle nazývat parkovištěm. Je to sice jen udusaná, místy docela hrbolatá plocha, zakousnutá do svahu, ale když se na hrad zrovna nehrnou davy, dá se tam zastavit. Jen si musíte dávat pozor, abyste z velké ohleduplnosti nezajeli až příliš ke kraji. Bez jakýchkoli zábran totiž končí nad docela prudkým svahem. 

„Je to asi čtyři roky, co tam spadlo auto z meze dolů,“ varuje hned u vstupní závory zdejší hlídač a výběrčí parkovného Josef Soukup. O volných místech má přehled, a pokud to jde, snaží se řidiče nasměrovat. 

„Tady je padesát míst, a pokud místo není, tak lidé musí odjet pryč,“ říká Josef Soukup. To znamená, že se vrátíte zpět do nedaleké Nedvědice. Tam to sice s parkováním také není velká sláva, ale místo pro pár aut nabízí parkoviště před školou, zastavit se docela pohodlně dá i v uličce za kostelem. Potom však na turistu čeká zhruba kilometr zpět do kopce k hradu. Odradit se ale nenechte. Hrad za trochu námahy stojí, láká kastelánka Eva Škrabalová a k tomu dodává, co jí se na Pernštejně nejvíc líbí. 

Čtěte také: Musí mít zvíře při cestě na dovolenou nějaké doklady?

„Je opravdový, vlastně se zachoval tak, jak byl postaven a tuto podobu má dodnes,“ popisuje Eva Škrabalová. Navíc se s parkováním u Pernštejna blýská na lepší časy. Těsně před prázdninami dostala Nedvědice dotaci z evropských fondů na stavbu skutečného nového parkoviště. Bude mít kolem stovky míst plus ještě další pro autobusy. A k tomu nezbytné zázemí. Stavět se začne příští rok na jaře. 

Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas