Nebuďte překvapení z nákupu maďarské dálniční známky

9. srpna  2013 v 15:50  
Takovou dálniční známku v Maďarsku nenajdete - Foto: Ondřej Jánoška

Takovou dálniční známku v Maďarsku nenajdeteFoto: Ondřej Jánoška

Stále víc Čechů jezdí do Maďarska autem. České registrační značky jsou k vidění v Budapešti i kolem Balatonu. Někteří řidiči však neplatí dálniční poplatky a pak mají veliké problémy s pokutami. A navíc pozor – známky se tu nakupují poněkud překvapivě.

Horko sem, horko tam, policie provádí pravidelné kontroly zejména na dálnicích. I právě teď jsme na odpočívadle směrem na Balaton, je to takzvaná odkláněcí kontrola, to znamená, že sem policie odkloní všechny vozidla a kontroluje dálniční známky, doklady, někdy alkohol. Teď vidím většinou domácí řidiče, kteří neprotestují. S autem mají všechno v pořádku. 

Čtěte také: Pokud jsou v autobuse bezpečnostní pásy, připoutejte se

Přeci jen je problém s cizinci – jsou to mladíci z Německa na motocyklech a nemají dálniční známku. Mluvčí župní policie poručík Kornel Karsai prozrazuje, že Němci se vymlouvají, že když přejeli hranice z Chorvatska, nikde neviděli informační tabuli o povinnosti koupit si dálniční známku. S tím se nedá nic dělat, pravidla musí dodržovat i oni. 

Takže pozor, pokud vás pouze vyfotí bez známky, možná máte možnost pokutu obejít. V případě osobního auta činí pětinásobek ceny známky, takže zhruba 1500 korun, pokud viník zaplatí na místě. Mnozí se diví maďarskému systému – je to elektronické placení známky, vylepování na čelní sklo není třeba. Motorista dostane pouze pokladní lístek s registračním číslem auta a jednoduše je zapsán v elektronickém systému – po cestě čas od času snímají auta statické kamery, ale i mobilní kamery namontované na auta správce dálnice. Takže pokud zaregistrují neplatiče, může za ním policie vystartovat – má na to rychlá auta. Těmi dohání piráty silnic. 

Čtěte také: Musí mít zvíře při cestě na dovolenou nějaké doklady?

Na cizince jsou zaměřeny mnohé kontroly – přiznává velitel kontrolní akce podplukovník Csaba Csibrik – protože cizinci donedávna mohli z placení pokuty dost snadno vyklouznout. Při osobní kontrole policista získá informace o řidiči, má v rukou jeho doklady a tak může využít zákonem zajištěnou možnost zadržet vozidlo, dokud nezaplatí pokutu. Pokud to někoho potěší, pokutu lze zaplatit často i bankovní kartou. 

A když už mluvíme o pokutách, za překročení parkovacího času to bývá kruté – pokud dostanete šek za stěrače, prozatím je možné, že vás v zahraničí nedostihnou. Máte ovšem smůlu, když vám například v centru Budapešti, nasadí „botičku“. Její odstranění vyjde na více než 2000 korun. Nejlepší je parkovat na hlídaných uzavřených parkovištích, všude jich je dost a jsou levnější než ve Vídni či Bratislavě. 

Autor:  Gregor Martin Papucsek  (gmp)
Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Od 18.4.2019 17:25 do 19:30; na silnici 482 v obci Rybí okres Nový Jičín; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2 x OA bez zranění.
  Od 18.4.2019 17:15 do 19:00; D1 - 16.5km na trase Praha - Říkovice; nehoda; neprůjezdná zpevněná krajnice; tvorba kolon vozidel v úseku 6 km; 2 x OA bez zranění.
  Od 18.4.2019 17:25 do 19:30; D1 - 201km na trase Říkovice - Praha; nehoda; neprůjezdný pravý jízdní pruh; překážka, která může bránit provozu v celé šířce vozovky nebo její části; 2 x OA bez zranění.

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas