Pijte pravidelně, dehydratace číhá!

11. červenec 2007 13:46

Doba dovolených znamená pro mnohé z nás dlouhé a ještě delší cesty, třeba za sluníčkem k moři. Taková cesta má ale celou řadu úskalí. Především řidiči by se měli udržovat ve formě, ale kvůli pohodlí a nezkaženému začátku dovolené i ostatní. Každá taková cesta začíná načasováním a jejím naplánováním. Řekněme, že to už máme za sebou, a vyrážíme, ale důležitou součástí cesty je i jídlo a pití. A právě na to se dnes zaměříme.

Největší problém je dehydratace, které bychom měli předcházet. Přichází totiž záludně.

„Problém je, že dehydratace nebolí. To znamená, že - pokud nás nebolí hlava, což už je většinou silná dehydratace - ani po dvou hodinách nepoznáme, že jsme unavení a měli bychom se napít. Proto je nejlepší každou hodinu a půl nebo dvě hodiny zastavit a vypít klidně i půl litru tekutin, abychom po 4 hodiny měli litr tekutin v sobě. Pokud nás už začala bolet hlava, tak je jasné, že už jsme hranici překročili a v tom případě musíme najednou doplnit větší množství tekutiny - klidně litr i litr a půl. Samozřejmě, nejde to vypít najednou, takže je dobré si na to nechat třeba půl hodiny,“ upozorňuje Pavel Suchánek z Fóra zdravé výživy.

Právě pro řidiče je dehydratace nejzrádnější. „Pokud pomineme šokový stav, což je vlastně definitivní výsledek, tak ještě před tím dochází ke změnám psychiky: především pozornosti, prodloužení reakční doby a ztráty koncentrace. To jsou aspekty, které jsou v běžném provozu velmi nebezpečné,“ popisuje doktor Jaroslav Větvička.

Ještě větší nebezpečí hrozí dětem, u nichž je při poměru těla a hlavy vyšší podíl vody. „U dětí je riziko ještě větší, protože časy, kdy může dojít k dehydrataci, jsou velice krátké. U dětí musíme velice dbát na doplňování tekutin nebo-li rehydrataci a také na kvalitní odvětrání. Dále bychom měli zajistit, aby se mohlo potit a nepřehřálo se. Je potřeba prostě neustále doplňovat tekutiny, dělat přestávky, aby se dítě mohlo i proběhnout, a samozřejmě mít vodu po ruce v autě.“

Ovšem ani dospělí by ji neměli podceňovat. Ono řízení může být zábavou, ale pořád je to činnost. „Organismus potřebuje získávat energii pro fungování svého těla a vedlejším produktem je teplo. Tím pádem se neustále potíme, i když neznatelně. Pokud řídíme v suchém prostředí, organismus se vysušuje daleko rychleji, a to přispívá k tomu, že po třech až čtyřech hodinách bychom měli vypít litr a půl čisté vody.“

Můžeme aplikovat jednoduchou poučku. Nechce-li se nám na záchod déle než 1,5 až 2 hodiny, nedodržujeme pitný režim a hrozí riziko dehydratace.

A teď je tady otázka: co pít? Český klasik by sáhnul po svatováclavském, ale to řidičům doporučit nemůžeme. Záleží to na našem zdravotním stavu. „Záleží na tom, jak je člověk zdravotně indisponován, protože jiný výběr budou mít lidé s vysokým krevním tlakem, jiný výběr budou mít diabetici a také sportující zdravý člověk,“ vysvětluje Pavel Suchánek z Fóra zdravé výživy.

Ovšem obecně platí, že nejlepší je voda. „Když vezměte základní nápoj, tak je to voda, a to v jakékoliv formě - perlivá, neperlivá, vlažná, studená, ochucená, neochucená. Záleží na tom, co komu vyhovuje, ale vždy by to měla být zejména čistá voda.“

I tady bychom měli volit pečlivě. „Je zajímavé, že každá voda (jak vyplývá z nedávno provedeného průzkumu mineralogramu) se od sebe velice liší. Například populární hořčík je v některých vodách zastoupen až zbytečně moc, v některých naopak chybí. Trochu rozumu a vědy tedy neškodí, ale obecně samotná voda je tou nejdůležitější složkou, kterou je potřeba doplňovat při dlouhodobých jízdách,“ radí doktor Jaroslav Větvička.

Mezi nejoblíbenější nápoje patří nejrůznější koly. „Kola má pochopitelně relativně dobrou chuť, pokud je dobře vychlazená. V každém případě osvěží, jednak senzorickou hodnotou - je velice chutná - a také obsahuje kofein, který ve správném množství působí povzbudivě. Samozřejmě, pokud se jím předávkujeme ještě jiným způsobem, například větším množství kávy, může naopak působit tlumivě. Kola má dvě vlastnosti, které nejsou pozitivní: je močopudná a má zbytečně velký obsah cukru.“

Obdobné je to s kávou. „Myslím si, že to je velmi nebezpečné, a to z toho důvodu, že se o kávě ví, že je to jen krátkodobé zvýšení krevního tlaku a poměrně rychle přichází pokles k normální hladině. Člověk může být 15 minut naprosto čilý, ale potom přijde daleko výraznější únava.“

A přehánět bychom to neměli ani s energetickými nápoji. „Může to vést například k silnému bušení srdce, celkově se člověk najednou může cítit podrážděně, rozklepou se mu ruce a může se dostat do stavu, kdy nebude schopen řídit a soustředit se. Další projevy mohou být bolení hlavy, bušení ve spáncích. Rozhodně bych nedoporučoval vypít víc energetických nápojů než dva.“

Proti únavě, když už tedy trváme na tom, že cestu dokončíme, lze doporučit častější zastávky a krátké protažení.

autor: pgj
Spustit audio