Prakticky po celé Evropě je zakázané telefonování bez handsfree sady

24. srpna  2013 v 15:50  
telefonování za volantem je stejně nebezpečné jako alkohol - Foto: Fotobanka Stock.xchng

telefonování za volantem je stejně nebezpečné jako alkoholFoto: Fotobanka Stock.xchng

Testy prokázaly, že telefonování za volantem je pro řidiče stejně nebezpečné, jako kdyby řídili s jednou promile alkoholu v krvi. Někteří tvrdí, že je ještě nebezpečnější, protože mírně opilý řidič ví, že nejedná správně a dává si větší pozor než ten, kdo se zabere do diskuse po telefonu. Není proto divu, že ve všech vyspělých zemích je nařízeno telefonovat alespoň s handsfree.

U nás platí, že řidič nesmí držet za jízdy v ruce telefon nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení. A pozor to platí i pro situace, kdy píšeme SMS zprávu nebo si jen ukládáme poznámku do kalendáře v telefonu nebo čteme email. Prakticky všechny evropské země nařizují telefonování pouze s handsfree. Výjimkou je Švédsko. 

Čtěte také: Kde nedaleko českoněmeckých hranic se dá koupat a odpočívat uprostřed přírody?

„Když se podíváme do Švédska, tam není telefonování přímo zakázané, ale když způsobíme jakoukoliv nehodu – drobnější nebo vážnější – jsme bráni za viníka. Když způsobíme omezení provozu nebo jeho různé blokace, automaticky jsme opět viníkem a dostáváme pokutu v řádu desítek eur,“ popisuje Petr Vomáčka z ÚAMK. 

Není ale handsfree jako handsfree. U nás můžeme telefonovat například se sluchátkem v uchu. „Pokud se podíváme dále do Evropy – v Řecku je zakázané sluchátko na pevném drátu. Sluchátko je bráno, jako bychom drželi běžný telefon u ucha. Ve Španělsku je podobný systém, akorát sluchátko s bluetooth sadou. Toto sluchátko brání poslechu řidiče například projíždějící sanitky, záchranného vozidla nebo jiného vozu a vlaku,“ vysvětluje Petr Vomáčka. 

Čtěte také: Krátkodobá havarijní pojistka pro cesty do zahraničí?

Na českých a moravských silnicích nám za telefon v ruce hrozí pokuta do 2 tisíc korun při řešení přestupku na místě a 1,5 tisíce až 2,5 tisíce korun ve správním řízení, a k tomu vždy dva body do karty řidiče. V zahraničí jsou postihy značně rozdílné. 

„Když se podíváme v zahraničí na pokuty, nevyšší sazby má Nizozemsko, Norsko a Španělsko. Pokuty se pohybují kolem 200 eur. Nejnižší pokuty jsou ve státech Bosna a Hercegovina, Černá Hora a vlastně ve státech bývalého Sovětského svazu,“ říká Petr Vomáčka. 

Tam se pokuty pohybují okolo 10 až 20 eur. V oblíbeném Chorvatsku je to pak 500 kun. A v zemích, kde mají bodový systém a za telefonování mají body, nám hrozí i ty, protože bodové systémy se vztahují i na cizince. 

Autor:  Petr Jansa  (pgj)
Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  silnice I/35, v katastru obce Stráž nad Nisou, část obce Svárov, okr. Liberec, přes: (ulice Londýnská), práce údržby, omezení, Od 20.06.2019 18:00 Do 21.06.2019 06:00, Strojní metení
  Od 20.6.2019 06:00 do 06:40; D10 - 54.8-55.8km na trase Turnov - Praha; varování o překážce na vozovce zrušeno; Části palet ve vozovce.
  Od 20.6.2019 06:25 do 07:25; D1 - 127km na trase Praha - Říkovice; porouchané vozidlo, zdržení; neprůjezdný pravý jízdní pruh; Porouchané NA, na místo jede PČR.

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas