Před jízdou k moři si zkontrolujte povinnou výbavu

8. července  2013 v 13:10  
reflexní vesta - Foto: Petra Škarková

reflexní vestaFoto: Petra Škarková

Do povinné výbavy auta u nás patří náhradní žárovky, pojistky, autolékárnička, náhradní kolo, hever, klíč na kola, popřípadě sada na opravu defektu, výstražný trojúhelník a vesta. To je dobré si před cestou do zahraničí na dovolenou k moři zvlášť zkontrolovat. Navíc jsou drobné odlišnosti v předpisech, pokud jde o výstražné vesty, a to jsou maličkosti, které se nám mohou zbytečně prodražit.

Zatímco u nás je výstražná vesta součástí povinné výbavy a musí být v autě k dispozici pouze jedna, v některých zemích ji musí mít pro případ nečekané situace každý, kdo v autě cestuje. 

„Francie, Itálie, Slovensko, Slovinsko, Maďarsko – hlavní státy, kde je potřeba mít reflexní vestu pro každého ve vozidle a barva reflexních vest musí být oranžová, žlutá nebo červená, zelená vesta tam není tolerována, jelikož ji nosí policisté a jsou za ní pokuty,“ vyjmenovává Petr Vomáčka z ÚMAK. 

Čtěte také: Mikrospánek – strašák na cestě k moři

Na rozdíl od České republiky je totiž výstražná vesta v příslušných zemích nařízena dopravními předpisy a ne předpisem technickým. Tamní zákony totiž nařizují její použití ve chvíli, kdy kdokoliv opouští auto odstavené mimo parkoviště, třeba kvůli drobné nehodě nebo závadě. 

„Kdokoliv, kdo vystoupí z vozidla v Itálii, ve Francii, Slovinsku, Slovensku, Maďarsku musí mít reflexní vestu,“ potvrzuje Petr Vodička. Jinak nám samozřejmě hrozí pokuta. „Ve Francii je pokuta až 135 eur, na Slovensku je pokuta mezi 50 a 150 eury a ve Slovinsku 40 eur,“ říká Petr Vomáčka. 

A podobné je to v dalších zemích. Spoléhat na to, že zůstaneme v autě a zavoláme si asistenční službu, nemůžeme. Jsou země, kde v autě prostě na dálnici za takové situace zůstat nesmíme. Jsme povinni z auta vystoupit a odejít do bezpečí za svodidla. 

Čtěte také: Nepodceňujte přípravu auta na cestu k moři!

„Vozidlo musí zůstat v odstavném pruhu označené výstražným trojúhelníkem a vystupující člen posádky musí mít reflexní vestu za každých podmínek a musí jít mimo dálniční těleso – nejlépe za svodidla. Pokud vozidlo zůstane na mostě – zavolat policii, aby označila nepojízdné vozidlo a čekat za svodidly u mostního zábradlí, samozřejmě také v reflexní vestě,“ popisuje Petr Vomáčka. 

Vždy bychom pak měli v bezpečí vyčkat příjezdu policie, která rizikové místo zabezpečí a pomůže nám celou situaci vyřešit. 

Autor:  Petr Jansa  (pgj)
Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas