Ve Švýcarsku sjeďte na okresní silnice

31. července  2013 v 15:50  
Viamala, Švýcarsko - Foto: Jiří Kamen

Viamala, ŠvýcarskoFoto: Jiří Kamen

Vyjede-li auto z bodu A průměrnou rychlostí 120 kilometrů za hodinu, za jak dlouho se dostane do bodu B vzdáleného 735 kilometrů? Správnou odpověď za většinu řidičů dnes spočítá navigace, se kterou si pak dají závody, aby přijeli do cíle o nějakou tu minutku dřív. Ale opravdu musíte pospíchat i na dovolené? Co se stane, když sundáte nohu z plynu?

V některých zemích je to asi jedno, ale takové Švýcarsko přímo vybízí k opuštění dálnice a hledání staré cesty. Já jsem se rozhodl sjet z dálnice A 13 kousek za městem Chur a pokračovat na jih po okresních cestách. 

Okamžitě se dostávám do nádherného údolí, kterým protéká Zadní Rýn. A po několika kilometrech vjíždím do soutěsky Viamala. Název pochází už z latiny a znamená špatná cesta. Nenechte se ale odradit a zastavte tu. 

Čtěte také: Do kolony na dálnici si přibalte dobrou náladu

Po několika schodech můžete sestoupit až na dno rokle, kterou proudí divoká horská bystřina. Kromě bouřící vody tady uvidíte pozůstatky římské obchodní stezky, most z 18. Století anebo zbytky opevnění z druhé světové války. 

Za soutěskou Viamala už zadní Rýn protéká skutečným alpským údolím. Je plné romantických vesniček. K vidění jsou třeba původní salaše. A na jeho konci je průsmyk San Bernardino. 

Viamala, Švýcarsko - Foto: Jiří Kamen

Viamala, ŠvýcarskoFoto: Jiří Kamen

Od začátku dálničního tunelu je to k vrcholu průsmyku vzdušnou čarou jen asi 5 kilometrů, během kterých však musíte vystoupat na 600 metrů. Podle toho cesta vypadá a v horských serpentinách si vyzkoušíte své řidičské umění. Kromě scénické cesty vás na konci čeká ještě vrcholová odměna. 

Na vrcholu průsmyku si můžete zajít do cestovního hostince. I v létě se tu hodí nějaký teplý nápoj. Venku v noci mrzne a přes den se teploty pohybují okolo 10 stupňů celsia. 

Nemáte-li hlad ani žízeň, můžete si koupit alespoň suvenýr nebo pohled, který můžete poslat ze schránky přímo před hostincem. Pokud vás nic z toho neláká, protáhněte alespoň nohy u jezera z roztátého sněhu. 

Čtěte také: Mějte věci v autě dobře uložené – zranit vás může láhev s pitím i propiska

A kromě občerstvení a vrcholové fotky z cedulí označující nejvyšší bot průsmyku 2066 metrů nad mořem, kde právě teď stojím, vám bude odměnou i možnost se uprostřed léta koulovat. 

Autor:  Ondřej Bouda  (obo)
Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Od 25.4.2019 17:55 do 19:00; v ulici Kývalka v obci Omice okres Brno-venkov; za sjezdem z D1, směr Brno; nehoda odstraněna; provoz v jízdním pruhu obnoven; DOD x OA bez zranění.
  Od 25.4.2019 17:45 do 19:00; na silnici 37365 v obci Račice-Pístovice okres Vyškov; nehoda odstraněna; provoz v jízdním pruhu obnoven; OA x cyklista se zraněním. Na místě ZZS a PČR.
  Od 25.4.2019 18:25 do 20:30; na silnici 50 u obce Staré Hutě okres Uherské Hradiště; Ve směru na Brno.; nehoda; neprůjezdný pruh, havarované vozidlo; probíhá vyšetřování nehody; OA na střeše, bez zranění ...

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas