Před čtyřmi lety začala modernizace D1. Mnoho omezení ale ještě řidiče čeká

9. května  2017 v 16:28  
Tři roky před dokončením modernizace čeká řidiče na D1 největší počet omezení. Pracovat se bude současně až na devíti úsecích - Foto: Olga Štrejbarová

Tři roky před dokončením modernizace čeká řidiče na D1 největší počet omezení. Pracovat se bude současně až na devíti úsecíchFoto: Olga Štrejbarová

Přesně 9. května 2013 začala modernizace nejstarší dálnice v Česku - dálnice D1. Ta byla mezi Prahou a Brnem postavena už v 70. letech. Cementobetonové části ale začaly časem praskat a objevily se také hluboké vyjeté koleje.

Podle Ředitelství silnic a dálnic už nebyla D1 pro řidiče bezpečná. Silničáři se rozhodli starou dálnici od základů předělat a postavit místo ní novou vozovku, která bude širší a z kvalitnějších materiálů. Jenže řidiči jsou už z nekonečných oprav unaveni. 

„Já si myslím, že je to už únavné. Omezení přibývají a tím to tak končí.“ „Opravy jsou podle mě nesystémově nastavené, člověk se rozjede a už zase brzdí,“ postěžovali si na současný stav D1 řidiči kousek za Prahou. 

Projekt za 20 miliard korun, který je financovaný i z evropských peněz, se připravoval od roku 2011. Práce na dálnici oficiálně začaly až o dva roky později. Jako první se pracovalo na Vysočině v okolí 104. a 112. kilometru. 

V omezeních se často popojíždí v kolonách, řidiči ztrácí trpělivost a místo toho, aby riskovali dlouhé zdržení, raději jedou po silnici vedle dálnice. To se nelíbí obyvatelům, například loni vedla jedna objížďka přes Ostředek. Starostovi Marku Škvorovi tehdy vadila hlavně bezohlednost řidičů. „Vůbec nedodržují omezenou rychlost přes obec, vůbec si neuvědomují, že se tady ohybují děti,“ připomínal. Místní si stěžovali na hodně silný provoz a také na zničené silnice plné děr. 

Práce firem na dálnici si několikrát zkontroloval i ministr dopravy Dan Ťok. Pokud by firmy nedodržely termíny, tak musí podle něj platit finanční sankce. Důležitá je ale také kvalita dálnice, a tu si chce Ředitelství silnic a dálnic ohlídat. Proto také odmítá převzít úsek dálnice u Velké Bíteše, kde firma špatně udělala kanalizaci. 

Tři roky před dokončením modernizace čeká řidiče na D1 největší počet omezení. Pracovat se bude současně až na devíti úsecích. 

Autor:  Luděk Hubáček  (Hbc)
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: 8:00, 9:00 ...  
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Od 18.4.2019 17:25 do 19:30; na silnici 482 v obci Rybí okres Nový Jičín; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2 x OA bez zranění.
  Od 18.4.2019 17:15 do 19:00; D1 - 16.5km na trase Praha - Říkovice; nehoda; neprůjezdná zpevněná krajnice; tvorba kolon vozidel v úseku 6 km; 2 x OA bez zranění.
  Od 18.4.2019 17:25 do 19:30; D1 - 201km na trase Říkovice - Praha; nehoda; neprůjezdný pravý jízdní pruh; překážka, která může bránit provozu v celé šířce vozovky nebo její části; 2 x OA bez zranění.

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas