Silničářům se dodnes nepodařilo vykoupit všechny pozemky pro chystanou dálnici u Přerova

3. října  2017 v 14:30  
Dálnice u Přerova by se měla začít stavět příští rok - Foto: Jiří Komárek,  CC BY-SA 4.0

Dálnice u Přerova by se měla začít stavět příští rokFoto: Jiří Komárek, CC BY-SA 4.0

Ani po dvou letech se státu nepodařilo vykoupit všechny potřebné pozemky pro chystaný devítikilometrový úsek dálnice D1 u Přerova. A to i přesto, že tamní magistrát pro jednání zřídil speciální kancelář. Ta svoji činnost právě ukončila, jednání s nespokojenými obyvateli místní části Dluhonice ale stále pokračují.

„V tomto domě žijí tři generace. Je to vila z 20. let minulého století,“ říká Pavel Horák a ukazuje svůj dvougenerační dům v Dluhonicích. Patří k lidem, se kterými silničáři v posledních měsících intenzivně jednali o prodeji jejich nemovitostí. Dálnice směrem na Říkovice by měla vést asi 50 metrů od jeho dvora. 

 

Úsek dálnice D1 u Přerova se má začít stavět už na jaře. Silničářům se ale dosud nepodařilo vykoupit všechny pozemky

Vložit na svůj web

Pan Horák ale nabídku silničářů na prodej svého domu odmítl: „Ta částka, která nám byla nabídnutá, je tak směšná, že bych za ni možná koupil pozemek, udělal oplocení a postavil garáž.“ 

Místo výkupu protihluková stěna 

Ředitel brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic David Fiala proto rozhodl, že trasu dálnice pozmění. Dům pana Horáka nevykoupí a postaví u něj protihlukovou stěnu. „Provedli jsme její úpravu tak, aby plnila limity. Dáváme v tom úseku tichý asfalt,“ komentuje Fiala. 

Pavel Horák s tím ale nesouhlasí a silničáře žádá o změnu. „Doufám, že se nějakým způsobem dohodneme,“ dodává. 

Šéf silničářů David Fiala je ale nekompromisní: „Ten dům je z hlediska hluku ochráněn. Hluk byl jediný důvod, proč se dům měl vykupovat.“ 

Pavel Horák proto napsal stížnost ministerstvu dopravy. Podobných problematických jednání o výkupech u Dluhonic vedli úředníci desítky. A dosud ještě nejsou uzavřená. 

Primátor Přerova Vladimír Puchalský ze Společně pro Přerov přesto věří, že se jim všechny parcely podaří získat včas. A tím i všechna potřebná povolení: „Věřím, že stavba dálnice D1 bude zahájena v březnu příštího roku, jak slibuje Ředitelství silnic a dálnic.“ 

Dálnice z Přerova do Říkovic má navázat na čtrnáctikilometrový úsek z Lipníka nad Bečvou do Přerova. Její stavba patří k prioritám města i Olomouckého kraje. Pomohla by totiž vyřešit složitou dopravu ve městě a usnadnit napojení na areál letiště v Bochoři. 

Autor:  Lenka Kratochvílová
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Od 19.9.2018 11:50 do 13:55; na trase Troja - Štěrboholy v ulici Dejvický tunel v obci Praha; nehoda; 2 havarovaná vozidla; OA x dodávka bez zranění.
  Od 19.9.2018 11:50 do 13:55; v ulici tř. 17. listopadu v obci Karviná; nehoda autobusu; náraz autobusu do dopravního značení, bez zranění.
  Šťastného, Brno-Nový Lískovec, v katastru obce Brno, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 16.09.2018 00:00 Do 30.11.2018 23:59, Úplná uzavírka ul. Šťastného z důvodu rekonstrukce vodovodu vč. přípojek., ...

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas