8. etapa: prší, prší, jen se leje, kamióny nejedeme

13. ledna  2013 v 00:50  
Trasa 8. etapy rallye Dakar 2013 ze Salta do Tucumánu - Foto:  Dakar.com

Trasa 8. etapy rallye Dakar 2013 ze Salta do TucumánuFoto:  Dakar.com

Přes oceán do bivaku přišla tragická zpráva o smrti bývalého šéfa francouzského týmu Yamaha Jean-Claude Oliviera. Možná na jeho počest celý závodní den plakalo nebe – tedy pršelo jako z konve. Natolik, že byl úplně zrušen závod kamiónů. I auta měla v některých fázích závodu dost problémů s tím, aby byla vůbec schopná v přívalovém dešti jet. Není pak divu, že dnešní zkrácená trať přinesla řadu překvapivých výsledků.

Původně měla čekat všechny závodníky kromě kamiónů skoro 500kilometrová závodní trať. Zatímco však pořadatelé míní, počasí mění. Přívalové deště způsobily takovou záplavu, že trať byla jen obtížně sjízdná, a závodní úsek tak musel být zkrácen. 

Připomeňme si, že jezdce čekala cesta po západním úbočí And, kde není nouze o velká převýšení. I bez deště by neustálá ostrá stoupání a svižná klesání způsobila jezdcům řadu problémů, se kterými by se museli vyrovnat. Takhle to ale byl doslova horor. 

Pocukrované vrcholky And - Foto: Jan Říha

Pocukrované vrcholky AndFoto: Jan Říha

Pokud jedete po měkkém povrchu, který je naprosto podmáčený, nebo rovnou je to jedna velká vodní plocha, do ostrého kopce posetého mokrým kamením, tak vám kola prokluzují jedna radost. Počasí tím pádem přálo překvapivým vítězům. Ale popravdě řečeno udělalo hlavně pěkné zmatky vůbec v tom, kdo, kdy a jak dojel. V 8. etapě navíc daleko více rozhodovaly navigační než řidičské schopnosti. 

Motorky 

Zkrácenou trasu ze Salta do Tucumánu zvládli odjet motocyklisté, z nichž byl nejrychlejší Španěl Joan Barreda. Čtrnáctým místem dosáhl letos svého jasně nejlepšího výsledku David Pabiška, v průběžném pořadí si český jezdec polepšil na 44. pozici. 

Naopak například dosavadní suverén motorkářských závodů Olivier Pain skončil díky navigační chybě až na 77. místě, a v celkovém pořadí tak spadl až na bramborovou příčku. Na první místo průběžného pořadí se tak vyšvihl jeho krajan David Casteau, který v 8. etapě dojel na 6. pozici. 

Čtěte také: Fotografie z rallye Dakar 2013

Smůlu a štěstí si rozdělili i slovenští závodníci. Zatímco Štefan Svitko dojel v etapě na 55. místě, a propadl se tak na 9. pozici průběžného hodnocení, Ivan Jakeš dojel do cílové rovinky etapy na 3. příčce, a celkově se tak posunul na 6. místo. 

Čtyřkolky 

Marcos Patronelli - Foto: Jan Říha

Marcos PatronelliFoto: Jan Říha

Čtyřkolkářští favorité se s počasím vypořádali podstatně lépe než jejich motorkářské protějšky. Vítězství v etapě ukořistil Jihoafričan Van Biljon s časem 02:28:13. Podařilo se mu tak v průběžném pořadí odsunout Poláka Rafala Sonika na čtvrtou příčku. 

Dosavadní lídr rallye Argentinec Marcos Patronelli dojel o minutu a 49 vteřin později než Van Biljon a upevnil si tím pozici před svým nejbližším pronásledovatelem, jímž je Chilan Ignácio Casale. 

Auta 

Kvůli rozvodnění říčního koryta celý dnešní soutěžní úsek skončil na svém druhém checkpointu, tedy po 88 kilometrech jízdy. Po celou dobu byl nejrychlejším jezdcem Nasser Al-Attiyah, který vedl nad Stéphanem Peterhanselem dokonce o 3 minuty. 

Pak se však krátce před cílem katarský jezdec zasekl společně s dalšími 55 auty a dojel nakonec s 12minutovým zpožděním za vítězem etapy Francouzem Guerlainem Chicharitem. Na průběžném pořadí automobilových závodníků rallye Dakar se tak během 8. etapy prakticky nic nezměnilo. 

Kamióny 

Ani tatra Aleše Lopraise do 8. etapy nevyjela - Foto: Jan Říha

Ani tatra Aleše Lopraise do 8. etapy nevyjelaFoto: Jan Říha

Nic se nezměnilo ani v pořadí řidičů kamiónů. Pro ty byla totiž celá dnešní etapa zrušena. Už vzhledem k tomu, jakým problémům museli čelit automobiloví závodníci, je asi jedině dobře, že to takhle dopadlo.  

Lídrem kategorie tedy zůstává Nizozemec de Rooy s ivecem, druhý je Rus Nikolaev na kamazu a skvělou třetí příčku drží Martin Kolomý s tatrou. Za ním jsou seřazeny dva kamazy v pořadí A. Mardeev, Karginov a na šestém místě je Aleš Loprais a jeho tatra. 

Trasa 9. etapy z Tucumánu do Cordoby:
Závodníky čeká před 9. etapou den volna. Během něj se musí připravit na pořádnou porci kilometrů, které budou muset při cestě do srdce Argentiny urazit. Kamióny se můžou těšit na 293 kilometrů ostrých soubojů. Ostatní čeká dokonce ještě o dalších 300 kilometrů delší dávka závodění. A to ještě do toho není započítána další vzdálenost, o kterou se budou muset závodníci přepravit v nesoutěžní části rallye.
 

Alespoň si však jezdci i jejich stroje už oddechnou od cestování ve vysokých nadmořských výškách. Sestoupí do nížiny a projedou takzvaným Salinas grande, což je slanisko (pozůstatek zaniklého jezera) ležící v nadmořské výšce 170 m. Pokud přetrvá deštivé počasí, tak se ovšem budou mít závodníci opravdu na co „těšit“.  

Autor:  Matěj Pálka  (mjp)

Nové články v rubrice

 • 18. ledna  2015 v 21:42     Fotogalerie  rubrika: Dakar 2014

  Dakar 2015: cíl v Buenos Aires

  Poslední etapu 37. ročníku opět ovlivnilo počasí. Kvůli dešti a rozblácené trati byl výrazně zkrácen měřený úsek. Pro vítězství si v kategorii motocyklů dojel popáté v historii Španěl Marc Coma na KTM, podruhé se z...

   
 • 18. ledna  2015 v 21:37     Fotogalerie  rubrika: Dakar 2014

  Dakar 2015: Rosario

  Předposlední dvanáctá etapa nepřinesla českým barvám dobré zprávy. Milan Engel na stém kilometru havaroval. Sesbírat se mu pomohl český parťák Jan Veselý. Otřesený Engel se po dvaceti minutách posadil zpět na motorku...

   
 • 18. ledna  2015 v 21:27     Fotogalerie  rubrika: Dakar 2014

  Dakar 2015: Termas Rio Hondo

  Do cíle v Buenos Aires zbývalo čtrnáct set kilometrů a dvě etapy. Konvoj Rallye Dakar se usídlil v netypickém prostředí moderního okruhu Termas Rio Hondo, kde se od loňska jezdí závody MOTO GP. A to na betonových i...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas