Dakarské celebrity: 71letá legenda Yoshimasa Sugawara

13. ledna  2013 v 13:40  
Aktivní důchodce Yoshimasa Sugawara opět závodí s kamiónem Hino - Foto: Jan Říha

Aktivní důchodce Yoshimasa Sugawara opět závodí s kamiónem HinoFoto: Jan Říha

Umíte si představit, že byste na nejtěžší rallye na světě závodili v 71 letech? Japonec Yoshimasa Sugawara, jako jedna z dakarských legend, na tom nevidí nic divného. I letos na rallye Dakar řídí kamión Hino se startovním číslem 520. A rozhodně není na chvostu, v polovině soutěže mu patří 29. místo.

Předem upozorňuji, že přímo od pana Sugawary se toho v angličtině moc nedozvíte. Ledacos už naznačila první odpověď na můj pokus o rozhovor. 

Pro tohoto Japonce je prostě Dakar guru. Zkouším ještě druhou otázku, kterou se snažím zjistit proč. Ale Yoshimasa Sugawara si za mikrofonem jen tak hraje. 

Každý rok aktivní japonský důchodce zdůrazňuje, že tohle je jeho poslední Dakar. A pak se znovu objeví na startu. Ten letošní je už jeho pětadvacátý. 

Neumí slovo jinak než japonsky, říká Ota Měřínský 

Je jediným závodníkem ve startovním poli, který absolvoval soutěž za řídítky motorky a zároveň volantem auta i kamiónu. Poprvé přijal dakarskou výzvu v roce 1983. Takže ho dobře znají tatrováci z éry Karla Lopraise, tedy i Ota Měřínský

„Poznali jsme ho, když se přemístil do kategorie kamiónů. Jezdil hinem. Hina byla malá a obratná, pořád se před námi motal,“ usmívá se. 

Český desetinásobný dakarský účastník mě uklidňuje, že ani on si s Yoshimasou Sugawarou nikdy moc nepopovídal. „Navázat s ním kontakt je velice složité. Nenaučil se ani jedno slovo jinak než japonsky,“ popisuje. 

Na možnosti svého vozu vždy jezdil skvěle 

Pan Sugawara celkem sedmkrát dokázal dojet rallye Dakar mezi třemi nejlepšími. Ve svých nejlepších letech byl pokaždé poražen legendami se silnějšími kamióny, jako byli Karel Loprais a Vladimir Čagin. 

Zkouším na tohoto sympatického Japonce další otázku: Která dakarská kategorie pro něj byla nejtěžší? 

A jsem rád za souvislejší odpověď, že každá kategorie je dobrá a těžká. Ota Měřínský vzpomíná, čím ho Yoshimasa Sugawara zaujal už za volantem kamiónu. 

„Na možnosti auta jezdil vždy skvěle. My, když dojeli, přesedli jsme si a za volant usedl mechanik. To on za volantem seděl pořád, nikoho tam nepustil,“ vybavuje si. 

Cítí se o deset let mladší 

Náš krátký rozhovor Yoshimasa Sugawara ukončuje překvapivou informací o svém věku. „Sixty one. I think so,“ odpovídá. 

Ani nevím, jestli si těch deset let ubral schválně, nebo to bylo jeho neznalostí angličtiny.  

Autor:  Jan Říha  (jař)

Nové články v rubrice

 • 18. ledna  2015 v 21:42     Fotogalerie  rubrika: Dakar 2014

  Dakar 2015: cíl v Buenos Aires

  Poslední etapu 37. ročníku opět ovlivnilo počasí. Kvůli dešti a rozblácené trati byl výrazně zkrácen měřený úsek. Pro vítězství si v kategorii motocyklů dojel popáté v historii Španěl Marc Coma na KTM, podruhé se z...

   
 • 18. ledna  2015 v 21:37     Fotogalerie  rubrika: Dakar 2014

  Dakar 2015: Rosario

  Předposlední dvanáctá etapa nepřinesla českým barvám dobré zprávy. Milan Engel na stém kilometru havaroval. Sesbírat se mu pomohl český parťák Jan Veselý. Otřesený Engel se po dvaceti minutách posadil zpět na motorku...

   
 • 18. ledna  2015 v 21:27     Fotogalerie  rubrika: Dakar 2014

  Dakar 2015: Termas Rio Hondo

  Do cíle v Buenos Aires zbývalo čtrnáct set kilometrů a dvě etapy. Konvoj Rallye Dakar se usídlil v netypickém prostředí moderního okruhu Termas Rio Hondo, kde se od loňska jezdí závody MOTO GP. A to na betonových i...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas