Přesnost, rozvahu a trochu štěstí potřebujete, abyste byli nejlepším českým řidičem

21. září  2014 v 13:10  
Kličkování mezi kužely (ilustrační foto) - Foto:  K.I.T.,  licence Creative Commons Attribution 2.5

Kličkování mezi kužely (ilustrační foto)Foto:  K.I.T., licence Creative Commons Attribution 2.5

Na testovacím automobilovém polygonu v Mostě bojovali šoféři z celé republiky o titul Nejlepší český řidič roku 2014. Soutěž pořádal už podvanácté časopis Svět motorů, a to za podpory Zelené vlny Radiožurnálu. 45 řidičů se popralo o vítězství v sedmi různých disciplínách, které je prověřily jak po jízdní, tak vědomostní stránce. Vyhrát ale mohl jen jediný.

„Je to paráda, proto jsem sem dneska jel. Cítil jsem se jako jeden z favoritů, ale je tu sedm disciplín, někde můžete udělat velkou chybu. Tady se to nějak všechno povedlo a nakonec to vyšlo dobře,“ konstatoval Nejlepší český řidič roku 2014 Luděk Dytrt mladší těsně po vyhlášení výsledků. Že nakonec asi skutečně zvítězil právem, potvrdila už jinak vcelku ošemetná disciplína – parkování na čas. 

Čtěte také: Pozemky pro stavbu silnic se od tohoto týdne budou vykupovat za vyšší ceny

„Říká se, že v této disciplíně excelují muži a starší muži. Letošek ukázal úplný opak,“ říká David Šprincl ze Světa motorů. A jeho slova o tom, že čistě a přesně zaparkovat není pro muže žádnou samozřejmostí, vzápětí potvrdil i speciální host celé soutěže, bývalý hokejový brankář Dominik Hašek. V jeho podání totiž parkování opravdu žádné Nagano nebylo. 

„Já jsem byl spokojený, takhle parkuju vždycky. Člověk když někde parkuje, si na to vezme svůj čas, není třeba pospíchat. Zpátečka se tram musí mačkat, takže já jsem tam teď měl třeba jedničku místo zpátečky.“ 

Nejlepší Český řidič 2014! - Foto: Matěj Skalický

Nejlepší Český řidič 2014!Foto: Matěj Skalický

Jedna disciplína vedle druhé 

V mosteckém Centru bezpečné jízdy se samozřejmě soutěžilo i v řadě jiných disciplín. Ke slovu přišel například slalom mezi kužely nebo jízda hlubokou vodou. „Jednou z nejhezčích disciplín je měření rychlosti, kdy musí soutěžící se zaslepeným tachometrem projet kolem radaru přesně předepsanou rychlostí. Tam nás výsledky opravdu šokovaly. Nejlepší jel na dvanáctce třináct a pětačtyřicítce šestačtyřicet,“ popisuje David Šprincl. 

Soutěžící neusedli pouze za volant, ale i do školní lavice. Otázky vědomostních testů leckoho nemile překvapily. „Nemám ráda politiku, takže jsem nevěděla ani jednoho ministra. Stydím se, ale prostě to není můj obor,“ zhodnotila jinak nejlepší žena na mosteckém polygonu Soreya Zychová. 

Čtěte také: Poslanci chtějí zrušit povinný příspěvek majitelů aut, kteří neplatí povinné ručení

Vyzkoušet si vlastní schopnosti přijeli i zpravodajové Zelené vlny Radiožurnálu. Pořadatelé pro ně připravili speciální program. Třeba cvičné jízdy po zamrzlém jezeře nebo ve sněhové závěji. 

„Plochy jsou zakrápěny vodou s tím, že plocha, která je mokrá, je natřená speciálním kluzným povrchem, který nasimuluje tyto podmínky.“ O nejlepším českém řidiči se tady v Mostě rozhodne opět za rok,“ vysvětluje vedoucí instruktor Jakub Michalovič. 

Autor:  Matěj Skalický
Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Od 26.5.2019 08:30 do 14:00; na silnicích 431, 429 mezi obcemi Bohaté Málkovice a Kozlany okres Vyškov , délka 5.1km; cyklistický závod; sportovní akce, očekávejte zdržení; Cyklistický závod.
  Od 26.5.2019 08:00 do 16:00; v ulici tř. Osvobození v obci Otrokovice okres Zlín , délka 33m; Směr na Napajedla.; práce na silnici; omezení; Údržbové práce – dokončovací práce na mostě.
  silnice I/12, Křečhoř - Kšely, okr. Kolín, práce údržby omezení, Od 26.05.2019 08:00 Do 26.05.2019 17:00, oprava mrazových trhlin; pohyb vozidel údržby v daném úseku,

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas