Bezpečné přechody – blikající přechody

26. duben 2013 13:10

Dvouproudá silnice, zaparkovaná auta a hustý městský provoz - tak to je ta nejhorší možná kombinace pro chodce, který chce přejít na druhou stranu ulice a to i po přechodu. Ideální je, pokud tam jsou semafory, jenže většina těchto přechodů je nemá, protože světelná signalizace stojí skoro milión korun. Existuje ale i levnější řešení, systém, který umí upozornit svítícími LED diodami na blížícího se chodce.

„Teď je ten přechod v klidovém stavu, chodec se blíží pod detekční zónu,“ přibližuje Petr Vondruš ze společnosti PD systém. „V tuto chvíli detekční zóna chodce zaregistrovala a celý přechod se červeně rozblikal – upozorňuje přijíždějící řidiče, že je v blízkosti chodec, který se snaží přejít. A ve chvíli kdy přejde, světla opět zhasnou.“

Funguje to takto: „Základem přechodu jsou zapuštěná LED návěstidla, která jsou umístěna ve středu dopravního značení, tak aby byly v zorném poli řidiče.“

Čtěte také

Nejsou ovšem skoro vůbec vidět, protože jsou schované v bílých pruzích tak, že neruší chodce, nemají pocit, že by museli překračovat nějaké svítidlo: „To je hlavně z důvodu, že přes přechod přejíždějí i auta a těžká technika, takže kdyby návěstidlo bylo nad hranicí vozovky, mohlo by dojít k jejímu poškození,“ říká Petr Vondruš.

„Návěstidla v klidovém stavu svítí bíle, a když se přiblížíme, tak se rozblikají červeně – a na řidiče to skutečně funguje.“

Čtěte také

„Světla jsou dobře viditelná – kdybychom si stoupli na vozovku 50-100 metrů od přechodu, tak stále bude detekce zřetelná,“ popisuje. „Na každé straně přechodu je samostatná detekční zóna a kamera, která snímá přechod ve středu. Pokud tedy přechází silnici chodec se sníženou schopností pohyblivosti, nemusí se bát, že přejít nestihne.“

„Takové přechody jsou užitečné v místech, kde je hustý provoz, případně víceproudá komunikace – v jednom pruhu vozidlo chodce pustit může, zatímco v tom druhém už ho nevidí a nestihne zareagovat,“ dodává Petr Vondruš.

autor: evk
Spustit audio