Chcete koupit co nejlevnější auto? Řiďte se těmito radami

16. ledna  2014 v 15:10  
Jak vybrat to nejlevnější ojeté auto? - Foto: Ondřej Jánoška

Jak vybrat to nejlevnější ojeté auto?Foto: Ondřej Jánoška

Kdo z nás by nechtěl koupit auto výhodně? To je možné jen za předpokladu, že v něm vidíte pouhý dopravní prostředek. Zapomeňte na společenský status, technickou dokonalost, komfortní výbavu i vysněnou barvu. Chcete ušetřit? Dívejte se na auto ryze finanční optikou.

Možná to některé z vás překvapí, ale racionálně o nákupu auta přemýšlí málokdo. Auto pořizujeme z mnoha pohnutek, přičemž přepravní význam často není v čele žebříčku priorit. Autem vyjadřujeme své společenské postavení, estetické cítění i životní hodnoty. 

Čtěte také: Přehled článků seriálu Šetřete s námi

„Předpokládám, že nám jde o koupi spolehlivého auta a jsme ochotni slevit z mnoha požadavků,“ zamýšlí se Martin Vaculík, technický poradce Světa motorů. „Na našem trhu bude levné vždy auto bez klimatizace. A nemusí být špatné. Je levné proto, že všichni chtějí auta s klimatizací,“ vysvětluje. 

Vyhněte se dieselům 

Martin Vaculík si uvědomuje, že sestavit univerzální kuchařku není snadné. Přesto se o to pokouší. „Kdybych chtěl ušetřit, vyhnul bych se prestižním nebo ceněným značkám. To znamená, že nějaké francouzské auto nemá dobrou pověst, ale jsou modely, které budou fungovat slušně,“ popisuje. „V tuto chvíli nebývají levné diesely,“ dodává. 

Chcete koupit auto výhodně? Vyhněte se dieselům také proto, že mají dražší servis. Naftová auta jsou hitem díky nízké spotřebě. A toho se dá chytře využít. „Pokud najezdím málo, může se mi vyplatit koupit auto s velkým benzínovým motorem, které nikdo nechce jen kvůli spotřebě. Jenže já najezdím tak málo, že rozdíl oproti úspornějšímu vozu neprojezdím,“ míní Martin Vaculík. 

Čtěte také: Nedejte na podezřele nízkou cenu pohonných hmot. Nemusí se to vyplatit

Kupte si nejlevnější vůz a jezděte 

A protože nikdo nechce auto ošklivé, například pomlácené kroupami, je takový stroj hůře prodejný, přestože je plně funkční. „Léta platila za dobrý průsečík ceny a kvality auta z operativního leasingu, tedy auta, která měla sice dost najeto, ale měla také pravidelný a nešizený servis. Nájemci těchto vozů totiž mají servis v ceně, takže k šizení není důvod,“ domnívá se. 

Doba se však změnila, takže i auta z leasingů bývají často servisně šizená. Posledním způsobem, jak ušetřit při koupi ojetého auta, je koupit nejlevnější vůz, řekněme v ceně pneumatik, a pak jezdit, dokud se nerozpadne. 

Jízda levným autem je praktická, pokud zvládáme údržbu. Ve chvíli, kdy starý vůz potřebuje větší servis, musíme dát na misku vah servisní náklady a celkovou pořizovací cenu. 

Autor:  Petr Kološ  (pek)
Pořad: Šetřete s námi  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: všední dny 9:40 a 15:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 8. srpna  2014 v 12:45     Audio  rubrika: Motoporadna

  Auto nenafouknete. Pořiďte si střešní box

  Až dneska odpoledne pojedete autem někam na víkend, dříve nebo později potkáte auto, které má na střeše kola anebo autobox. Častokrát je to jediné řešení, jak převézt někam celou rodinu i s plnou výbavou. Auta sice...

   
 • 21. července  2014 v 11:10       rubrika: Motoporadna

  Plug-in hybrid - kombinuje elektřinu se spalovacím motorem

  Každý, kdo se dnes rozhlíží po novém autě, určitě přijde do styku s alternativními pohony. Automobilky třeba kromě plynu čím dál více experimentují i s elektřinou. Kromě řady výhod to má to i své velké proti: s plně...

   
 • 12. dubna  2014 v 13:20     Audio  rubrika: Motoporadna

  Než skočíte na kolo, zkontrolujte si povinnou výbavu

  Jízdní kolo je dopravní prostředek a jako s takovým se s ním pohybujeme v provozu. I na něj se tedy vztahují pravidla, stejně jako na cyklisty. V létě ovšem skočíme často na to, co má dofouknuté pneumatiky a vyrazíme...

   

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Od 25.5.2019 01:45 do 02:45; D10 - 27.4km na trase Praha - Turnov; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2 x OA x výmol, bez zranění osob.
  Od 25.5.2019 01:30 do 02:35; na silnici 53 u obce Miroslav okres Znojmo; zvěř na vozovce; neprůjezdný jízdní pruh; sražená srna.
  Od 25.5.2019 01:30 do 03:35; D7 - 74.3km na trase Postoloprty - Chomutov; nehoda; zvěř na vozovce; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; střet OA se zvěří, bez zranění osob.

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas