Chcete nechat zlikvidovat své staré auto?

1. února  2014 v 11:32  
Co se starým autem? - Foto: Fotobanka Stock.xchng

Co se starým autem?Foto: Fotobanka Stock.xchng

V posledních letech začala platit pravidla, kvůli kterým se stará auta stávají problematickým artiklem. Při prodeji se v závislosti na emisních normách platí vysoké poplatky, k tomu vás z České kanceláře pojistitelů bedlivě hlídají, abyste poctivě platili povinné ručení. Kdo udělá chybu, schytá mastné penále. Proto všechno se stále více lidí rozhoduje své staré auto odvézt na vrakoviště. Jak to ale udělat, aby to bylo výhodné?

Stará auta jsou pro vrakoviště a kovošroty zdrojem obživy – proto se majitele starých aut snaží všemožnými způsoby lákat. „Hlavně zdarma, a aby to bylo co nejblíže, to by pro mě asi bylo nějaký kritérium, které bych volil,“ říká Václav Mayer, který se branži pohybuje dlouhá léta. Říká, od září 2013, kdy se změnily podmínky pro likvidaci vraků, aut na likvidaci přibylo. 

„Dřív, kdy byla odhláška na čestné odhlášení, tak bohužel docházelo k tomu, že si spousta lidí vypisovala takzvané čestné prohlášení a vozidlo jim vlastně zůstalo doma na dvoře,“ popisuje Václav Mayer. 

Čtěte také: Výměna směsi do ostřikovačů vyžaduje grif – jinak vám zamrzne

Majitel se většinou snažil prodat po součástkách. Něco takového už dnes možné není, říká provozovatel jednoho z berounských kovošrotů. „Autovrak by měl samozřejmě obsahovat motor, převodovku. To že na něm není nějaký plast nebo nějaké zařízení jako je sedačka a tak dále, vůbec neřešíme. Když auto nemá motor, tak ho majitel většinou někde má – buď ho vyndá a má ho někde ve stodole nebo ho má prostě někde pohozený. My se to snažíme udělat tak, aby motor byl. Ještě jsem se tedy nesetkal s tím, že motor k autu nebyl,“ říká Václav Mayer. 

Častěji se setkává s tím, že po něm lidé chtějí protokol o likvidaci auta, které už ale neexistuje. Protokol je přitom úřední listina. „Takový protokol nenapíšete na koleni na kus papíru, ale je na to program, který vypisuje náležité parametry a po vypsání ho odešlete online na ministerstvo životního prostředí,“ vysvětluje Václav Mayer. 

Protokol budete potřebovat při odhlašování auta z registru. Tam podle zákona máte dorazit do 14 dnů od likvidace i s technickým průkazem a registračními značkami. Pokud auto z registru neodhlásíte, počítejte s tím, že se na vás za čas obrátí Česká kancelář pojistitelů a bude chtít zaplatit povinné ručení a tučné penále. Doklady o vyřazení auta si z těchto důvodů schovejte. 

Autor:  Petr Kološ  (pek)
Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

 • 8. srpna  2014 v 12:45     Audio  rubrika: Motoporadna

  Auto nenafouknete. Pořiďte si střešní box

  Až dneska odpoledne pojedete autem někam na víkend, dříve nebo později potkáte auto, které má na střeše kola anebo autobox. Častokrát je to jediné řešení, jak převézt někam celou rodinu i s plnou výbavou. Auta sice...

   
 • 21. července  2014 v 11:10       rubrika: Motoporadna

  Plug-in hybrid - kombinuje elektřinu se spalovacím motorem

  Každý, kdo se dnes rozhlíží po novém autě, určitě přijde do styku s alternativními pohony. Automobilky třeba kromě plynu čím dál více experimentují i s elektřinou. Kromě řady výhod to má to i své velké proti: s plně...

   
 • 12. dubna  2014 v 13:20     Audio  rubrika: Motoporadna

  Než skočíte na kolo, zkontrolujte si povinnou výbavu

  Jízdní kolo je dopravní prostředek a jako s takovým se s ním pohybujeme v provozu. I na něj se tedy vztahují pravidla, stejně jako na cyklisty. V létě ovšem skočíme často na to, co má dofouknuté pneumatiky a vyrazíme...

   

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  D0 - 1.9km na trase Modletice - Ruzyně; Směr k D5, nehoda, Od 27.05.2019 08:25 Do 27.05.2019 13:35, vozidla odstavena na zpevněné krajnici.
  Od 27.5.2019 09:50 do 10:30; D1 - 47.5-48.4km na trase Praha - Říkovice; příčiny zdržení odstraněny; Na místo jede PČR.
  Od 27.5.2019 10:10 do 12:15; v ulici Novoveská v obci Teplice; nehoda; probíhá vyšetřování nehody, nebezpečí; sjízdné se zvýšenou opatrností; OA x cyklista, se zraněním osoby, na místě ZZS a PČR.

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas