Koupíte si dálniční známku, nebo budete dálnice objíždět? Spočítejte, co se vyplatí

29. ledna  2014 v 15:10  
Vyplatí se vám roční dálniční kupón? - Foto:  Ministerstvo dopravy

Vyplatí se vám roční dálniční kupón?Foto:  Ministerstvo dopravy

Má cenu si kupovat celoroční dálniční známku? Komu se vyplatí a kdo by jen zbytečně utratil 1 500 korun? Markéta a Mirek z Českých Budějovic usoudili, že se jim nevyplatí. A co vy?

„Dřív jsme měli víc důvodů pro cesty do Prahy. Spočítali jsme si, že 10 jízd stačí na to, aby se dálniční známky vyplatila,“ vysvětluje Mirek. „Letos jsme se zamysleli, co nás čeká, a usoudili, že cest nebude tolik, a tak jsme roční známku nekupovali,“ pokračuje. 

Dálniční známka se logicky vyplatí těm, kteří dálnice využívají pravidelně. Celoroční stojí 1 500 korun. Jednorázové cesty po zpoplatněných dálnicích můžeme řešit krátkodobou známkou. 

Čtěte také: Přehled článků seriálu Šetřete s námi

Prodej známek? Vše zůstává při starém 

„Zaplatíte 440 korun za měsíční kupón a 310 korun za desetidenní známku,“ popisuje Tomáš Neřold z ministerstva dopravy s tím, že kupóny koupíme na tradičních místech. „Na pobočkách České pošty a na většině čerpacích stanic. Celkem máme asi 7 tisíc prodejních míst,“ vysvětluje. 

Letos se tedy nic nezměnilo. Kromě barvy. „Letošní barva ročního kupónu je modrooranžová,“ dodává Tomáš Neřold. 

Ale zpět k Mirkovi a Markétě! Ti občas do Prahy jedou a kupují si desetidenní známku. Ta stojí 440 korun. Nevyplatilo by se jim dálnice na trase úplně vynechat? 

Čtěte také: Věděli jste, že na pohonných hmotách můžete ušetřit i několik stovek korun měsíčně?

Mirkovi a Markétě by se vyplatilo objet dálnici 

„Bylo by možné to objet, ale my si koupíme desetidenní dálniční známku a neřešíme to,“ tvrdí Markéta. Kdyby chtěli ušetřit a měli dost času, pak se jim na trase mezi Českými Budějovicemi a Prahou vyplatí dálnici objet. 

Trasa je stejně dlouhá a jde jen o spotřebu, která však záleží na řidiči. Jediná ztráta je ta časová, a to na zmiňované trase asi 45 minut. 

Výhodnost nebo nevýhodnost dálniční známky proto záleží na tom, jak často dálnice využíváme a jestli máme dostatek času je objíždět. Třeba na nejfrekventovanější trase mezi Prahou a Brnem je rozdíl 15 kilometrů a hodina a půl ve prospěch dálnice. 

Autor:  Petr Jansa  (pgj)
Pořad: Šetřete s námi  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: všední dny 9:40 a 15:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 8. srpna  2014 v 12:45     Audio  rubrika: Motoporadna

  Auto nenafouknete. Pořiďte si střešní box

  Až dneska odpoledne pojedete autem někam na víkend, dříve nebo později potkáte auto, které má na střeše kola anebo autobox. Častokrát je to jediné řešení, jak převézt někam celou rodinu i s plnou výbavou. Auta sice...

   
 • 21. července  2014 v 11:10       rubrika: Motoporadna

  Plug-in hybrid - kombinuje elektřinu se spalovacím motorem

  Každý, kdo se dnes rozhlíží po novém autě, určitě přijde do styku s alternativními pohony. Automobilky třeba kromě plynu čím dál více experimentují i s elektřinou. Kromě řady výhod to má to i své velké proti: s plně...

   
 • 12. dubna  2014 v 13:20     Audio  rubrika: Motoporadna

  Než skočíte na kolo, zkontrolujte si povinnou výbavu

  Jízdní kolo je dopravní prostředek a jako s takovým se s ním pohybujeme v provozu. I na něj se tedy vztahují pravidla, stejně jako na cyklisty. V létě ovšem skočíme často na to, co má dofouknuté pneumatiky a vyrazíme...

   

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Od 25.5.2019 01:45 do 02:45; D10 - 27.4km na trase Praha - Turnov; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2 x OA x výmol, bez zranění osob.
  Od 25.5.2019 01:30 do 02:35; na silnici 53 u obce Miroslav okres Znojmo; zvěř na vozovce; neprůjezdný jízdní pruh; sražená srna.
  Od 25.5.2019 01:30 do 03:35; D7 - 74.3km na trase Postoloprty - Chomutov; nehoda; zvěř na vozovce; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; střet OA se zvěří, bez zranění osob.

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas