Má smysl platit havarijní pojištění?

10. února  2014 v 15:10  
Vyplatí se vám platit havarijní pojištění? - Foto: Stock Exchange

Vyplatí se vám platit havarijní pojištění?Foto: Stock Exchange

To je otázka, kterou řeší mnozí motoristé. Statistiky potvrzují, že většina z nich to nepovažuje za nutné. Jen třetina aut je pojištěna i havarijně. Skutečně se to nevyplatí?

Když panu Tomášovi před pár lety kroupy pořádně zvlnily karosérii jeho zánovního vozu, byl rád, že havarijní pojistka byla povinnou součástí leasingu. Z opravy za téměř 150 tisíc zaplatil jen spoluúčast 1 450 korun. Ne všichni řidiči však mají k havarijnímu pojištění pozitivní přístup. 

Podle odborníka na motoristické pojistky Pavla Ronovského může být i pro starší vůz havarijní pojistka dobrou variantou. Zvlášť pokud bydlíte ve městě a nemáte garáž. „Vždy je třeba se dívat na poměr mezi hodnotou vozidla, pravděpodobností škody, ať už jde o krádež nebo havárii, a cenou vozidla,“ popisuje. 

Čtěte také: Přehled článků seriálu Šetřete s námi

Při výběru pojišťovny nezapomeňte počítat 

Podle toho si pak vymůžete vybrat pojištění, které kryje havárii, živelní škody i krádež, nebo jen některé z těchto rizik. Tyto doplňky častokrát nabízí i povinné ručení, takže není vždycky nutné uzavírat havarijní pojistku. Kdo se k tomu však rozhodne, většinou oba druhy pojištění sjednává u stejného ústavu, což nemusí být nejvýhodnější řešení. 

„Je třeba se podívat na konkrétní vozidlo, jeho cenu a parametry konkrétního řidiče. Podle toho můžete spočítat, jestli se havarijní pojištění vyplatí uzavřít u jedné pojišťovny, nebo je lepší vybrat dobré povinné ručení u jedné a havarijní pojištění u druhé,“ vysvětluje Pavel Ronovský. 

Věnujte čas srovnání nabídek jednotlivých pojišťovacích ústavů. Vyplatí se to, což potvrzuje i pan Jiří z Prahy. Nemívá v úmyslu změnit pojišťovnu, jen chce získat co nejlepší cenu a každoročně se mu to daří. 

Čtěte také: Vyjednávejte o ceně nového vozu. Jak na to?

Jiřímu se vyjednávání vyplácí 

„Chodím na pobočku pojišťovny, která má zájem spolupracovat. Když jdu uzavřít smlouvu na další rok, nesu s sebou nabídky od konkurenčních pojišťoven. Na 100 % je vždycky dorovnají,“ popisuje. 

Za dvouletý vůz platí u jedné z našich nejstarších pojišťoven za obě pojistky necelých 6 tisíc korun ročně, což je dobrá cena. 

Pokud si kupujeme auto na leasing, je havarijní pojistka nutností. Většinou ji ve splátce nabídne přímo úvěrová společnost. Počítejte s tím, že jde o fixní částku po celou dobu splácení a neodráží se v ní aktuální cena auta, takže si musíte vypočítat, co se vyplatí. Pro jízdu do ciziny existuje i varianta krátkodobé havarijní pojistky, která je však v přepočtu na dny až třikrát dražší než roční smlouva. 

Autor:  Eva Kézrová  (evk)
Pořad: Šetřete s námi  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: všední dny 9:40 a 15:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 8. srpna  2014 v 12:45     Audio  rubrika: Motoporadna

  Auto nenafouknete. Pořiďte si střešní box

  Až dneska odpoledne pojedete autem někam na víkend, dříve nebo později potkáte auto, které má na střeše kola anebo autobox. Častokrát je to jediné řešení, jak převézt někam celou rodinu i s plnou výbavou. Auta sice...

   
 • 21. července  2014 v 11:10       rubrika: Motoporadna

  Plug-in hybrid - kombinuje elektřinu se spalovacím motorem

  Každý, kdo se dnes rozhlíží po novém autě, určitě přijde do styku s alternativními pohony. Automobilky třeba kromě plynu čím dál více experimentují i s elektřinou. Kromě řady výhod to má to i své velké proti: s plně...

   
 • 12. dubna  2014 v 13:20     Audio  rubrika: Motoporadna

  Než skočíte na kolo, zkontrolujte si povinnou výbavu

  Jízdní kolo je dopravní prostředek a jako s takovým se s ním pohybujeme v provozu. I na něj se tedy vztahují pravidla, stejně jako na cyklisty. V létě ovšem skočíme často na to, co má dofouknuté pneumatiky a vyrazíme...

   

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  D1, mezi km 186 a 194, ve směru Bohumín – PL, Pozor! Tvoří se kolona vozidel, Od 24.05.2019 08:46 Do 24.05.2019 19:30
  Srážky: přeháňky, Jarošov
  Od 24.5.2019 14:10 do 15:10; D8 - 59.9km na trase Bílinka - Praha; porouchané vozidlo, zdržení; v odstavném pruhu. Šipka na místě.

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas