Nenajedete víc než 20 tisíc kilometrů za rok? Stačí vám jakýkoliv olej

21. ledna  2014 v 15:10  
Automobil si měří některé údaje – teplotu oleje, průměrnou rychlost, spotřebu paliva - Foto: Stock Exchange

Automobil si měří některé údaje – teplotu oleje, průměrnou rychlost, spotřebu palivaFoto: Stock Exchange

Čím méně jezdíme s autem do servisu, tím více ušetříme. Zní vám tato věta logicky? Ne vždy však platí. Pojďme se společně přesvědčit.

Markéta a Mirek z Českých Budějovic mají dvě malé děti. Auto potřebují především pro každodenní objíždění kroužků a na cesty na nedalekou chalupu. Ročně najedou lehce přes 10 tisíc kilometrů a chtějí do servisu jezdit co nejméně. Vyplatí se jim použití takzvaných long life olejů, které mají prodloužený interval výměny? 

Čím déle nám nějaká věc vydrží, tím později budeme muset kupovat novou, a tak ušetříme. Záleží ovšem na tom, jak a k čemu věc potřebujeme. Olej má kromě jiného chránit motor našeho auta. Proto záleží na tom, jak jezdíme. 

Čtěte také: Přehled článků seriálu Šetřete s námi

„Interval je závislý na způsobu jízdy a doplňování. Automobil si měří některé údaje – teplotu oleje, průměrnou rychlost, spotřebu paliva,“ vyjmenovává Jaroslav Černý z VŠCHT v Praze. 

Stačí vám jakýkoliv olej 

Long life oleje mají význam u aut, která ročně najedou 20 až 30 tisíc kilometrů. Běžný motorista najede polovinu, ale často také jen pět tisíc kilometrů. V takovém případě by jel na výměnu oleje až po šesti letech. 

„Šest let olej nevydrží. U výměnných lhůt je třeba dodržovat kilometrový i časový termín,“ podotýká Jaroslav Černý. Lhůta bývá jeden až dva roky. „Když motorista 20 nebo 30 tisíc kilometrů nenajede, doporučuji přejít na jednodušší variantu. Může použít v podstatě jakýkoliv motorový olej,“ popisuje. 

Čtěte také: Nedejte na podezřele nízkou cenu pohonných hmot. Nemusí se to vyplatit

Nezapomeňte kontrolovat spotřebu 

Ten je samozřejmě levnější. Podle Jaroslava Černého můžeme použít opravdu libovolný. „Neměl bych to říkat, ale můžete mít jakýkoliv. Pokud olej pravidelně doplňujete a vyměňujete, stačí jakýkoliv,“ tvrdí. 

Ale pozor! Jedná se o moderní oleje a moderní motory. To se vyplatí vědět, i když olej jenom doplňujeme. „Po 10 tisících kilometrech už to není ten olej, který tam byl. Ať ho doplníte čímkoliv, je to dobře,“ dodává. 

Kontrolu oleje bychom neměli podceňovat. Auto běžně spotřebuje litr oleje na pět až 10 tisíc kilometrů. Když víc, je něco v nepořádku. 

Autor:  Petr Jansa  (pgj)
Pořad: Šetřete s námi  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: všední dny 9:40 a 15:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 8. srpna  2014 v 12:45     Audio  rubrika: Motoporadna

  Auto nenafouknete. Pořiďte si střešní box

  Až dneska odpoledne pojedete autem někam na víkend, dříve nebo později potkáte auto, které má na střeše kola anebo autobox. Častokrát je to jediné řešení, jak převézt někam celou rodinu i s plnou výbavou. Auta sice...

   
 • 21. července  2014 v 11:10       rubrika: Motoporadna

  Plug-in hybrid - kombinuje elektřinu se spalovacím motorem

  Každý, kdo se dnes rozhlíží po novém autě, určitě přijde do styku s alternativními pohony. Automobilky třeba kromě plynu čím dál více experimentují i s elektřinou. Kromě řady výhod to má to i své velké proti: s plně...

   
 • 12. dubna  2014 v 13:20     Audio  rubrika: Motoporadna

  Než skočíte na kolo, zkontrolujte si povinnou výbavu

  Jízdní kolo je dopravní prostředek a jako s takovým se s ním pohybujeme v provozu. I na něj se tedy vztahují pravidla, stejně jako na cyklisty. V létě ovšem skočíme často na to, co má dofouknuté pneumatiky a vyrazíme...

   

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Od 19.5.2019 11:25 do 12:30; v ulici Poncarova v obci Praha; směrem k okruhu.; Pozor! Předmět na vozovce; překážka, která může bránit provozu v celé šířce vozovky nebo její části; vysypaný beton,
  Od 19.5.2019 11:05 do 20.5.2019 12:00; na silnici 2187 v obci Bublava okres Sokolov; uzavřeno, propadlá vozovka; v silnici díra o průměru 40 cm a hloubka 30cm,na místě PČR
  Od 19.5.2019 11:10 do 13:15; v ulici Výškovická v obci Ostrava; nehoda; 2 havarovaná vozidla; Tramvaj x OA bez zranění. osob

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas