Při montáži denních světel se řiďte pravidly

6. srpna  2013 v 13:37  
Denní svítilny s technologií LED - Foto:  Audi

Denní svítilny s technologií LEDFoto:  Audi

Za nerozsvícená světla nám hrozí pokuta do dvou tisíc korun. I proto si řada lidí na svá auta dodatečně montuje světla pro denní svícení. Jak ale můžeme dnes a denně vidět okolo sebe, taková auta často na první pohled prostě nesvítí a až zblízka spatříme jakési "bludičky". Přitom i pro montáž světel pro denní svícení platí jasná pravidla.

Na auto obecně nesmíme pevně namontovat nic, co neprošlo schválením. V případě světel to platí dvojnásob. „Vlastní svítilna musí být homologovaná jako denní svítilna. Pozná se to i z označení svítilny – je na ní buď RL nebo DRL a má příslušnou homologační evropskou značku, takže E,“ konstatuje první podmínku pro montáž světel Josef Pokorný z Ministerstva dopravy. 

Čtěte také: Jak minimalizovat obavy, že vám kroupy potlučou auto?

Druhou podmínkou je správná montáž, protože světla mají jasně vymezené místo. „Z hlediska montáže si lze zapamatovat pravidlo, že světla svými vnitřními plochami nesmí být blíže, než 600 milimetrů od sebe, takže 60 centimetrů, druhá podmínka je, že nesmí být níže, než 250 milimetrů od roviny vozovky,“ vysvětluje Josef Pokorný. 

Když si tedy někdo dodatečná denní světla namontuje na samou hranu tabulky registrační značky, je jasné, že světla jsou blíž, než je dovolena. Značka má totiž na šířku 51 centimetr. Auto pak smí svítit pouze světly pro denní svícení. 

„Světla se musí samočinně rozsvítit po nastartování motoru a po jejich rozsvícení se musí zhasnout potkávací, případně dálková světla a smí k tomu svítit pouze zadní obrysové svítilny,“ říká Josef Pokorný. 

Zezadu nejste vidět 

Ale nemusí. To si řada lidí neuvědomuje, že se světly pro denní svícení od výrobce aut nesvítí dozadu a zapomínají s přicházející tmou zapnout potkávací světla. Problém je často v tom, že auta s dodatečně namontovanými světly prostě nejsou vidět. Nesvítí totiž dostatečně. Evropský předpis přitom stanoví jejich minimální svítivost. 

Čtěte také: Klimatizace: může ovlivnit naše zdraví!

„Je otázka, jestli jsou světla skutečně zapojena správně, protože mnohdy jsou homologována i duálně – jako obrysová světla i jako světla denní, takže jestli jsou zapojená správně a nesvítí pouze jako obrysová. Svítivost je měřená a měla by být v pořádku,“ upozorňuje Josef Pokorný. 

To znamená, že si za nedostatečné svícení můžeme často sami. A pozor! Policie nás může s takovým autem okamžitě poslat na technickou prohlídku, i když jen za předpokladu, že je STK nejdál 8 kilometrů. Tam ale neprojdeme, dokud světla neopravíme. 

Autor:  Petr Jansa  (pgj)
Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

 • 8. srpna  2014 v 12:45     Audio  rubrika: Motoporadna

  Auto nenafouknete. Pořiďte si střešní box

  Až dneska odpoledne pojedete autem někam na víkend, dříve nebo později potkáte auto, které má na střeše kola anebo autobox. Častokrát je to jediné řešení, jak převézt někam celou rodinu i s plnou výbavou. Auta sice...

   
 • 21. července  2014 v 11:10       rubrika: Motoporadna

  Plug-in hybrid - kombinuje elektřinu se spalovacím motorem

  Každý, kdo se dnes rozhlíží po novém autě, určitě přijde do styku s alternativními pohony. Automobilky třeba kromě plynu čím dál více experimentují i s elektřinou. Kromě řady výhod to má to i své velké proti: s plně...

   
 • 12. dubna  2014 v 13:20     Audio  rubrika: Motoporadna

  Než skočíte na kolo, zkontrolujte si povinnou výbavu

  Jízdní kolo je dopravní prostředek a jako s takovým se s ním pohybujeme v provozu. I na něj se tedy vztahují pravidla, stejně jako na cyklisty. V létě ovšem skočíme často na to, co má dofouknuté pneumatiky a vyrazíme...

   

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Srážky: přeháňky, D48-69,2 km
  Od 16.6.2019 23:45 do 17.6.2019 02:45; D1 - 183km na trase Říkovice - Praha; cca 2 km za ČS Shell směr Praha; porouchané vozidlo, zdržení; odstavené OA, na místo odtah.
  D1, km 171, ve směru Praha, porouchané vozidlo, zdržení, neprůjezdná zpevněná krajnice (odstavný pruh), Od 17.06.2019 01:28 Do 17.06.2019 02:28, NA s poruchou. Odtah na místě, čekají na označení šipkou, ...

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas