Průjezd motorky kolonou zákon neupravuje

30. května  2012 v 13:00  
Motorka (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka stock.xchng

Motorka (ilustrační foto)Foto: Fotobanka stock.xchng

Určitě jste zažili situaci, kdy vás, stojící v nekonečné koloně, předjede úzkou mezerou mezi auty motorka. Někdy projede lehce, jindy jde o zrcátka. Je projíždění kolonou vlastně přestupek, nebo ne? A co když se motorce postaví do cesty třeba otevřené dveře auta? Na čí straně bude vina?

Ptali jsme se dopravního právníka, ale nedostali jsme jednoznačnou odpověď. Zákon o provozu na pozemních komunikacích totiž projíždění kolonou na motorce výslovně neupravuje. Záleží proto na policistech, jak situaci vyhodnotí. 

„Policisté v praxi tuto věc pokutují s poukazem na to, že takovýto motocyklista je nebezpečný, protože ohrožuje ostatní účastníky silničního provozu. Pokud by však mezi vozidly v koloně byl dostatečný prostor, dalo by se říct, že v tu chvíli by nikoho neohrožoval a nemuselo by jít o přestupek,“ vysvětluje dopravní právník Tomáš Maxa. 

K tomu, aby jízda kolonou nebyla brána jako přestupek, musí motorkář splňovat mnohem víc. Podle zákona musí mít třeba prostor, kam se může zařadit, a pokud nechce dostat pokutu, nesmí jet po dělicí čáře. 

„Motorka nesmí jet po čáře nebo střídavě přejíždět z jednoho jízdního pruhu do druhého, protože v tom případě by řidič musel dávat znamení o změně směru jízdy, jinak by se totiž dopouštěl přestupku,“ pokračuje dopravní právník. 

Policie jízdu kolonou většinou nepokutuje 

V ucpaných městských ulicích motorkář v podstatě nemá šanci všechny tyto podmínky dodržet. Uražená zrcátka a poškrábané dveře jdou tak většinou na vrub motorkářovi. Jinak je to v situaci, kdy motorce někdo v koloně otevře dveře do cesty. 

„Pokud by osoba ve vozidle náhle otevřela dveře, její povinností je v první řadě neohrožovat ostatní účastníky silničního provozu. V takové situaci by šlo zřejmě o spoluvinu, která by částečně padla na motorkáře i na řidiče auta,“ říká Maxa. 

Ještě je tu jedna sporná situace, při které bohužel dochází k řadě nehod, a to i těch vážných. Na motorce předjíždíte kolonu – samozřejmě tam, kde se předjíždět smí, a z boku se najednou objeví auto, které třeba někdo pustil z vedlejší silnice. 

„Jestliže motorka předjíždí kolonu, musí mít místo, kam se může zařadit. Pokud vozidlo přijíždějící z boku vjede motorkáři do cesty neočekávaně a náhle a vytvoří mu tak překážku, vina leží na straně řidiče vozu. Kdy by však najížděl do pruhu pomalu, opatrně a motocyklista by měl dostatek času zareagovat, vina bude na jeho straně,“ dodává právník. 

Dlužno dodat, že jízdu kolonou na motocyklu policisté většinou nepokutují, alespoň do té doby, než dojde k nehodě. Potom hrozí pokuta až 2.500 korun. 

Autor:  Bohuslav Beneš  (bob)

Nové články v rubrice

 • 8. srpna  2014 v 12:45     Audio  rubrika: Motoporadna

  Auto nenafouknete. Pořiďte si střešní box

  Až dneska odpoledne pojedete autem někam na víkend, dříve nebo později potkáte auto, které má na střeše kola anebo autobox. Častokrát je to jediné řešení, jak převézt někam celou rodinu i s plnou výbavou. Auta sice...

   
 • 21. července  2014 v 11:10       rubrika: Motoporadna

  Plug-in hybrid - kombinuje elektřinu se spalovacím motorem

  Každý, kdo se dnes rozhlíží po novém autě, určitě přijde do styku s alternativními pohony. Automobilky třeba kromě plynu čím dál více experimentují i s elektřinou. Kromě řady výhod to má to i své velké proti: s plně...

   
 • 12. dubna  2014 v 13:20     Audio  rubrika: Motoporadna

  Než skočíte na kolo, zkontrolujte si povinnou výbavu

  Jízdní kolo je dopravní prostředek a jako s takovým se s ním pohybujeme v provozu. I na něj se tedy vztahují pravidla, stejně jako na cyklisty. V létě ovšem skočíme často na to, co má dofouknuté pneumatiky a vyrazíme...

   

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  ulice Dlouhoveská, Hlučín, okr. Opava, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 29.04.2019 00:00 Do 05.05.2019 23:59, uzavřeno- provádění stavebních prací - nová přípojka dešťové kanalizace., Objížďka ...
  Srážky: přeháňky, Strakonice
  ulice Sestupná, mezi křižovatkami ulic Na okraji a U Hvězdy, Praha 6, Praha, uzavřeno, práce na silnici, Od 29.04.2019 00:00 Do 19.05.2019 23:59, Uzavírka křižovatky Sestupná x U Hvězdy z důvodu stavebních ...

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas