Spolujízda je levnější než vlak nebo autobus. Jak funguje?

10. února  2014 v 09:40  
Spolujízda už u nás zapustila pevné kořeny (ilustrační foto) - Foto: Stock Exchange

Spolujízda už u nás zapustila pevné kořeny (ilustrační foto)Foto: Stock Exchange

Především pro mladé lidi není cestování po republice jednoduché – auto nemají, jízdenky jsou drahé, autostop už se nevyplácí. Přesto mají jednu možnost – vyzkoušet organizovanou spolujízdu.

Z Prahy do Ústí nad Labem za 50 korun? To není fikce, ale realita. I na cestování se dá ušetřit, a to díky moderní formě stopování. Tomu klasickému totiž už nejspíš odzvonilo. Aut je sice na silnicích výrazně více než třeba před 20 lety, ale stále méně řidičů je ochotno zastavit stopaři. 

„Vozím pokaždé. Když někoho vidím, zastavuji,“ říká jeden z řidičů. „Málokdy zastavím stopaři,“ přiznává jiný. Možná i proto, že v dnešní době si člověk nechce vzít do auta někoho úplně cizího. Jenže v mnoha vozech jezdí jen řidič, což je luxus nejen ekonomický, ale i ekologický. Má však řešení – spolujízdu. 

Čtěte také: Přehled článků seriálu Šetřete s námi

„Nabízíme prostor pro řidiče a spolujezdce, aby se dali dohromady. Nabízíme také možnost, aby se navzájem prověřili,“ přibližuje Martina Čmielová, manažerka projektu Jízdomat.cz. Vznikl před třemi a půl roky a v současné době má už 75 tisíc registrovaných uživatelů. A třetina jsou řidiči. 

Vyplatí se cestujícím i řidičům 

Princip je jednoduchý. Pokud máte volné místo v autě, napíšete kdy a kam jedete, kolik lidí můžete vzít a kolik je to bude stát. Když hledáte vhodný odvoz, pak si stačí vybrat – denně tu najdete až 4 500 jízd. 

„Vychází to levněji než vlak. Kdybychom jely vlakem, musely bychom přestupovat, což není pohodlné,“ spočítaly si dvě studentky, že z Prahy do Rožnova pod Radhoštěm se nejlevněji dostanou právě díky spolujízdě. 

Čtěte také: Koupíte si dálniční známku, nebo budete dálnice objíždět? Spočítejte, co se vyplatí

„Každý týden najezdím asi 700 kilometrů a mám jezdit sám, nebo s platícími spolujezdci? Ta druhá varianta je lepší. S mnohými jsem se i skamarádil a potkali jsme se v hospodě,“ říká spokojeně Zdeněk. 

A jak se lidé navzájem prověřují? 

Konečná cena je na dohodě řidiče a spolucestujícího. Samotný server nabízí jen doporučení. „U delších tras se průměrná cena pohybuje od 0,64 do 0,79 koruny za kilometr. Nepřevyšuje cenu, kterou by spolujezdci zaplatili za veřejnou dopravu,“ nastiňuje Martina Čmielová. 

Jízdomat.cz nevybírá za zprostředkování poplatek, na rozdíl od portálu Spolujízda.cz, který se zaměřuje především na přeshraniční cesty. A jak se lidé vzájemně prověřují? Můžou využít služby mojeID, případně si vymění kontaktní e-mail, telefon nebo Facebook. Zároveň si na Jízdomatu můžou přečíst reference od jiných, a tak ani děvčata nemají žádné obavy. 

Nově se na Jízdomatu objevují také pravidelné cesty do práce. Zdá se, že spolujízda už u nás zapustila pevné kořeny, podobně jako v zahraničí. 

Autor:  Eva Kézrová  (evk)
Pořad: Šetřete s námi  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: všední dny 9:40 a 15:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 8. srpna  2014 v 12:45     Audio  rubrika: Motoporadna

  Auto nenafouknete. Pořiďte si střešní box

  Až dneska odpoledne pojedete autem někam na víkend, dříve nebo později potkáte auto, které má na střeše kola anebo autobox. Častokrát je to jediné řešení, jak převézt někam celou rodinu i s plnou výbavou. Auta sice...

   
 • 21. července  2014 v 11:10       rubrika: Motoporadna

  Plug-in hybrid - kombinuje elektřinu se spalovacím motorem

  Každý, kdo se dnes rozhlíží po novém autě, určitě přijde do styku s alternativními pohony. Automobilky třeba kromě plynu čím dál více experimentují i s elektřinou. Kromě řady výhod to má to i své velké proti: s plně...

   
 • 12. dubna  2014 v 13:20     Audio  rubrika: Motoporadna

  Než skočíte na kolo, zkontrolujte si povinnou výbavu

  Jízdní kolo je dopravní prostředek a jako s takovým se s ním pohybujeme v provozu. I na něj se tedy vztahují pravidla, stejně jako na cyklisty. V létě ovšem skočíme často na to, co má dofouknuté pneumatiky a vyrazíme...

   

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Od 22.5.2019 01:35 do 06:35; na silnici 34 u obce Třeboň okres Jindřichův Hradec; nehoda nákladního vozidla; probíhá vyšetřování nehody; kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem; Havárie NA na bok mimo ...
  D1, mezi km 305 a 310, ve směru Bohumín – PL, pomalu jedoucí vozidlo údržby, pravý jízdní pruh uzavřen, neprůjezdná zpevněná krajnice (odstavný pruh), Od 22.05.2019 07:00 Do 22.05.2019 13:00, , údržba ...
  D5, mezi km 40.7 a 37.2, ve směru Praha, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 22.05.2019 07:45 Do 22.05.2019 17:00, , údržba a opravy vozovek AB, ...

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas