Věděli jste, že na pohonných hmotách můžete ušetřit i několik stovek korun měsíčně?

6. ledna  2014 v 15:40  
Jak ušetřit na pohonných hmotách? - Foto: Filip Jandourek

Jak ušetřit na pohonných hmotách?Foto: Filip Jandourek

Markéta, Mirek a jejich dvě malé dcery žijí aktivním životem a bez auta by se neobešli. Jezdí na chalupu, v létě k moři a v zimě na hory. Měsíčně jen na pohonných hmotách zaplatí okolo tří tisíc korun. Kdyby zvládli spotřebu auta snížit jen o litr na 100 kilometrů, ušetřili by měsíčně asi 500 korun. Jak na to?

„Od té doby, co máme auto, které ukazuje spotřebu přímo na palubní desce, mě to svádí k tomu, abych ji průběžně sledoval,“ popisuje Mirek. „Snažíme se jezdit úsporně,“ tvrdí. „Spotřeba mě nechává lehce chladnou,“ přiznává Markéta. 

S naftovým autem, které Markéta s Mirkem mají, se dá bez problémů jezdit okolo pěti litrů na 100 kilometrů. Základem je na první pohled banalita – správný tlak v pneumatikách. 

Čtěte také: Přehled článků seriálu Šetřete s námi

„Když zvýšíte tlak v pneumatikách, výrazně snížíte spotřebu. U plně naloženého auta můžete mít tlak až tři bary. Chráníte i pneumatiky, které se tolik neohřívají,“ doporučuje Teddy Woll, šéf aerodynamiky Mercedesu. 

Nečekejte na zahřátí motoru, radí rekordman v ekonomické jízdě 

Tlak bychom měli kontrolovat každých 14 dní. Vždyť vzduch nás nic nestojí! A ušetřit palivo můžeme i při samotném startování. „Měli bychom mít vypnuté všechny spotřebiče a nechat motor přirozeným způsobem rozběhnout. Potom se můžeme rozjet a postupně zapnout spotřebiče,“ prozrazuje Milan Ernest ze společnosti Bosch. 

„Nečekejte na zahřátí motoru. V zimě i v létě jednoduše nastartujte a jeďte. Také zapnutí bezpečnostního pásu je zdržení, kdy motor běží naprázdno,“ domnívá se světový rekordman v ekonomické jízdě Gerhard Plattner. 

Čtěte také: Na MHD můžete ušetřit i desetitisíce korun. Jak?

Rozhodující je styl jízdy. Ta by měla být klidná a předvídavá. „Po nastartování na jedničku by měl následovat plynulý rozjezd maximálně na délku auta. Pak řadíme vyšší převodové stupně,“ popisuje Jiří Patera z High Car Training. 

Naftové motory je zbytečné příliš vytáčet. „Výjimečně se dostanu na tři tisíce otáček a víc, například při předjíždění,“ potvrzuje Mirek. Dělá dobře. 

Vyřazovat při jízdě z kopce, nebo ne? 

„Jsme-li ve městě a víme, že budeme řadit na druhý a pak na třetí stupeň, u dieselů stačí 1800 otáček a u benzínových aut o 100 nebo 200 víc. Při nájezdu na dálnici musíme mít i druhý stupeň na 2 tisíce otáček, abychom akcelerovali a nepřekáželi ostatním,“ nastiňuje Jiří Patera. 

Důležitá je podle Milana Ernesta také zvolená rychlost. „Pokud zvýšíte rychlost o 20 %, spotřeba paliva průměrně vzroste o 40 %,“ tvrdí, což potvrzuje i Teddy Woll. 

Řidiči se často přou o vyřazování při jízdě z kopce. „Občas vyřadím, přiznávám, ale nedělám to systematicky,“ zmiňuje Mirek. 

V tomto případě si zapamatujte základní pravidlo: když potřebujeme dojet co nejdál, vyřadíme, když naopak vidíme, že budeme nuceni zastavit, necháme zařazeno a brzdíme motorem. 

Autor:  Petr Jansa  (pgj)
Pořad: Šetřete s námi  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: všední dny 9:40 a 15:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 8. srpna  2014 v 12:45     Audio  rubrika: Motoporadna

  Auto nenafouknete. Pořiďte si střešní box

  Až dneska odpoledne pojedete autem někam na víkend, dříve nebo později potkáte auto, které má na střeše kola anebo autobox. Častokrát je to jediné řešení, jak převézt někam celou rodinu i s plnou výbavou. Auta sice...

   
 • 21. července  2014 v 11:10       rubrika: Motoporadna

  Plug-in hybrid - kombinuje elektřinu se spalovacím motorem

  Každý, kdo se dnes rozhlíží po novém autě, určitě přijde do styku s alternativními pohony. Automobilky třeba kromě plynu čím dál více experimentují i s elektřinou. Kromě řady výhod to má to i své velké proti: s plně...

   
 • 12. dubna  2014 v 13:20     Audio  rubrika: Motoporadna

  Než skočíte na kolo, zkontrolujte si povinnou výbavu

  Jízdní kolo je dopravní prostředek a jako s takovým se s ním pohybujeme v provozu. I na něj se tedy vztahují pravidla, stejně jako na cyklisty. V létě ovšem skočíme často na to, co má dofouknuté pneumatiky a vyrazíme...

   

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Od 21.5.2019 18:05 do 21:10; v ulici Kbelská v obci Praha; v připojovacím pruhu; nehoda nákladního vozidla; 2 havarovaná vozidla; NA x OA bez zranění.
  D1, mezi km 258.3 a 261.4, ve směru Bohumín – PL, práce na silnici, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 21.05.2019 12:47 Do 21.05.2019 23:59, Pozor!, realizace přechodné úpravy provozu.
  D1, mezi km 261.175 a 258.805, ve směru Praha, provoz převeden do protisměru, práce na údržbě mostu, Od 21.05.2019 18:00 Do 10.06.2019 18:00, Pozor!, Oprava AB vozovky na mostě, provoz veden v režimu ...

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas