Výběr autoservisu? Mechanik by měl mít data vašeho vozu. Nebo jeďte jinam

13. ledna  2014 v 15:40  
autoservis - Foto: Olga Štrejbarová

autoservisFoto: Olga Štrejbarová

S naším rozpočtem obvykle zahýbe návštěva autoservisu. Přesvědčíme vás, že vybrat servis jen podle nejnižší hodinové sazby je docela riskantní. Ve výsledku totiž můžete zaplatit víc než v servisu značkovém.

Nabídnout jednoduchý manuál, jak se vyznat mezi levnými servisy není nijak snadné. Martin Vaculík, technický poradce Světa motorů, se o to přesto pokusí. „Pokud hledáme recept na cenu, mnozí motoristé mají jednoduché pravidlo. Nejezdí do servisu, ale k nějakému mechanikovi domů,“ vysvětluje. 

Takto se sice dostáváme do zóny takzvané šedé ekonomiky, kde jen těžko budeme případnou reklamaci řešit soudně, faktem však je, že u garážistů je servisovaná naprostá většina aut pod milión korun. 

Čtěte také: Přehled článků seriálu Šetřete s námi

„Důvodů, kvůli kterým takto člověk pracuje, může být víc. Jedním z nich je i to, že nemusí mít servis schválený podle všech ekologických pravidel a nemusí mít třeba toalety pro zákazníky podle zákonů Evropské unie,“ zamýšlí se Martin Vaculík. 

Naláká vás levná práce, ale nakonec zaplatíte víc 

Kam jezdí s autem Markéta a Mirek z Českých Budějovic? „Můj otec má opravnu, takže neřešíme vůbec nic,“ vysvětluje Markéta, majitelka staršího naftového auta, které může být velmi náročné. 

Nízká hodinová sazba by neměla být hlavním kritériem při výběru servisu. „Můžou vás nalákat na levnou hodinovou sazbu, ale zároveň autoservis třeba nebude dodržovat normohodiny pro jednotlivé práce, které jsou stanoveny výrobcem,“ nastiňuje Martin Vaculík. 

„Naláká vás levná práce, ale ve výsledku zaplatíte víc. Na výměnu spojky má značkový autoservis hodinu a půl, jenže tu samou práci může někdo udělat za tři čtyři hodiny,“ dodává. 

Čtěte také: Nedejte na podezřele nízkou cenu pohonných hmot. Nemusí se to vyplatit

Malé dílny často vymýšlejí už vymyšlené 

Ani normočasy nejsou dogma. U starých aut, kde je potřeba každý druhý šroub povolovat autogenem, se na ně hrát nedá. A tím jsme zpátky u co nejnižší hodinové sazby. Největší váhu při výběru servisu mají kromě referencí takzvaná autodata. 

„Malé nezávislé dílny mají tendenci vymýšlet vymyšlené, ale servis, který umí nakupovat data výrobců, může zjistit, že daný problém je pro váš vůz typický a že na něj existuje opravná sada, která není drahá, tedy snadné a levné řešení,“ poznamenává Martin Vaculík. 

Data se dají nakupovat jak u nezávislých operátorů, tak od jednotlivých automobilek. Pokud nemáte vyloženě starý a jednoduchý typ auta, vyžadujte, aby mechanik doložil, že k datům vašeho vozu má plný přístup. Jinak jeďte rovnou jinam. 

Autor:  Petr Jansa  (pgj)
Pořad: Šetřete s námi  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: všední dny 9:40 a 15:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 8. srpna  2014 v 12:45     Audio  rubrika: Motoporadna

  Auto nenafouknete. Pořiďte si střešní box

  Až dneska odpoledne pojedete autem někam na víkend, dříve nebo později potkáte auto, které má na střeše kola anebo autobox. Častokrát je to jediné řešení, jak převézt někam celou rodinu i s plnou výbavou. Auta sice...

   
 • 21. července  2014 v 11:10       rubrika: Motoporadna

  Plug-in hybrid - kombinuje elektřinu se spalovacím motorem

  Každý, kdo se dnes rozhlíží po novém autě, určitě přijde do styku s alternativními pohony. Automobilky třeba kromě plynu čím dál více experimentují i s elektřinou. Kromě řady výhod to má to i své velké proti: s plně...

   
 • 12. dubna  2014 v 13:20     Audio  rubrika: Motoporadna

  Než skočíte na kolo, zkontrolujte si povinnou výbavu

  Jízdní kolo je dopravní prostředek a jako s takovým se s ním pohybujeme v provozu. I na něj se tedy vztahují pravidla, stejně jako na cyklisty. V létě ovšem skočíme často na to, co má dofouknuté pneumatiky a vyrazíme...

   

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  D5, km 145.5, ve směru Praha, porouchané vozidlo, zdržení, neprůjezdná zpevněná krajnice (odstavný pruh), Od 23.05.2019 23:52 Do 24.05.2019 00:52, porouchaná dodávka., Vydal: ŘSD ČR - NDIC
  Od 24.5.2019 00:00 do 25.5.2019 06:00; na silnici u obce Petrovice okres Ústí nad Labem; Pozor! Nadměrný náklad; Pozor! Očekávejte zdržení; Přeprava strojního zařízení na jedné soupravě HP Krásný Les ...
  Od 23.5.2019 23:35 do 24.5.2019 00:35; D1 - 93km na trase Praha - Říkovice; porouchané vozidlo, očekávejte zdržení; pro poruchu odstavené vozidlo - (v odstavném pruhu ...)

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas