Vyjednávejte o ceně nového vozu. Jak na to?

24. ledna  2014 v 15:10  
Jak argumentovat při vyjednávání o ceně nového auta? - Foto: Ondřej Jánoška

Jak argumentovat při vyjednávání o ceně nového auta?Foto: Ondřej Jánoška

Chystáte se koupit nové auto? Pokud ho chcete za lepší než oficiální cenu, připravte se na smlouvání, telefonování a e-maily. Slevy, které vám prodejci nakonec nabídnou, za to úsilí stojí. Vybrané nové auto totiž může být klidně až o 150 tisíc korun levnější.

Právě takovou slevu dostal David Šprincl, když v reportáži pro Svět motorů sháněl Volkswagen Passat. Základem hry o nejlepší cenu je podle jeho zkušeností argumentovat nabídkami konkurence. 

„Nebojte se říct, že jinde vám nabídli větší slevu,“ radí. „Prodejce toho určitě využije a bude vám nabízet ještě lepší cenu. Je to úplně normální, zažili jsme to v praxi několikrát, když jsme obvolávali dealery,“ míní David Šprincl. 

Čtěte také: Chcete koupit co nejlevnější auto? Řiďte se těmito radami

„Passata jsme sehnali asi o 130 tisíc levněji v Plzni. Když jsem argument o nižší ceně použil v Praze, tak se divili, ale pak nabídli ještě větší slevu a pět servisních prohlídek na tři roky zdarma,“ vzpomíná. 

Čím dražší auto, tím větší sleva 

Ve Světě motorů se slevám nových aut věnují dlouhodobě. O těch nejzajímavějších píšou každý týden. „Mění se často. Během ledna jsem je upravoval asi třikrát. Rubrika začínala s jednou stránkou, ale dnes by mohla mít čtyři, protože má opravdu velký úspěch,“ přibližuje David Šprincl. 

Ti, kteří chtějí koupit auto výhodně, v první fázi hledají takzvanou skladovku. Platí, že čím vyšší je pořizovací cena vozu, tím lepší může být i sleva. „U malých aut těžko uženete nějakou slevu. Když si vezmete startovací cenu, nemůžete počítat s ničím víc než s koberečky zdarma,“ domnívá se. 

Čtěte také: Přehled článků seriálu Šetřete s námi

U dražších aut už můžete chtít víc – klimatizaci, litá kola, vyhřívání sedaček a další prvky. Této taktice se říká výbava zdarma. „V takových případech může být sleva největší,“ myslí si. 

Smlouvání: příjemná kratochvíle, nebo nutnost? 

Jazykově a časově vybavení posluchači mohou vyzkoušet i nabídky zahraničních dealerů nových aut, i když se to podle Davida Šprincla vyplatí jen výjimečně. 

Zatímco pro některé z nás bude vyjednávání o ceně příjemnou kratochvílí, jiní to rádi přenechají ostatním. „V rodině jsme si řekli, jaký typ bychom chtěli – rodinný a bezpečný vůz. Vybral ho můj otec, který má autoservis,“ popisuje své zkušenosti Markéta z Českých Budějovic. 

Ne každý má takové štěstí, aby měl v rodině zkušeného automechanika. I proto jsme vám přiblížili taktiku, která vám vyjednávání o ceně nového vozu usnadní. 

Autor:  Petr Kološ  (pek)
Pořad: Šetřete s námi  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: všední dny 9:40 a 15:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 8. srpna  2014 v 12:45     Audio  rubrika: Motoporadna

  Auto nenafouknete. Pořiďte si střešní box

  Až dneska odpoledne pojedete autem někam na víkend, dříve nebo později potkáte auto, které má na střeše kola anebo autobox. Častokrát je to jediné řešení, jak převézt někam celou rodinu i s plnou výbavou. Auta sice...

   
 • 21. července  2014 v 11:10       rubrika: Motoporadna

  Plug-in hybrid - kombinuje elektřinu se spalovacím motorem

  Každý, kdo se dnes rozhlíží po novém autě, určitě přijde do styku s alternativními pohony. Automobilky třeba kromě plynu čím dál více experimentují i s elektřinou. Kromě řady výhod to má to i své velké proti: s plně...

   
 • 12. dubna  2014 v 13:20     Audio  rubrika: Motoporadna

  Než skočíte na kolo, zkontrolujte si povinnou výbavu

  Jízdní kolo je dopravní prostředek a jako s takovým se s ním pohybujeme v provozu. I na něj se tedy vztahují pravidla, stejně jako na cyklisty. V létě ovšem skočíme často na to, co má dofouknuté pneumatiky a vyrazíme...

   

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Od 21.5.2019 18:05 do 21:10; v ulici Kbelská v obci Praha; v připojovacím pruhu; nehoda nákladního vozidla; 2 havarovaná vozidla; NA x OA bez zranění.
  D1, mezi km 258.3 a 261.4, ve směru Bohumín – PL, práce na silnici, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 21.05.2019 12:47 Do 21.05.2019 23:59, Pozor!, realizace přechodné úpravy provozu.
  D1, mezi km 261.175 a 258.805, ve směru Praha, provoz převeden do protisměru, práce na údržbě mostu, Od 21.05.2019 18:00 Do 10.06.2019 18:00, Pozor!, Oprava AB vozovky na mostě, provoz veden v režimu ...

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas