Z klimatizace můžete mít zdravotní problémy, jak ji vyčistit?

17. května  2013 v 13:20  
klimatizace ve voze - Foto: Fotobanka Shutterstock

klimatizace ve vozeFoto: Fotobanka Shutterstock

V posledních letech už prakticky nikdo nekupuje auto bez klimatizace. Její význam pro nás roste se stoupajícími teplotami. Ona ale může nejen zpříjemnit pobyt v autě, ale také nám způsobit zdravotní problémy.

Pro používání klimatizace platí obecně jedna zásada: „Pokud je venku vyšší teplota, tak bychom na to měli reagovat také přiměřeně vyšší teplotou interiéru. Je to fyziologické a je to určitá prevence onemocnění horních cest dýchacích,“ doporučuje doktor Jaroslav Větvička. 

Čtěte také: Klimatizace: když smrdí, je pozdě

Zásadní roli pak hraje v jakém stavu klimatizace je. Řada lidí se jejím čištěním nezabývá i několik let. „Jsou lidé, kteří to několik let nevyčistí – dokonce více než pět let. Setkáváme se i s více lety. Potom je skutečně hodně znečištěný výparník. Když ho občas vyndáváme a například opravujeme, není to ani mechanicky moc vidět,“ popisuje své zkušenosti Petr Nešpor z Autoservisu Garant. 

Přitom si můžeme zadělat na dlouhodobé problémy. „Alergizace je přičítána řadě případů alergizací z provozu auta,“ varuje doktor Jaroslav Větvička. Proto by se klimatizace měla čistit pravidelně, v takovém případě stačí základní čištění. „Desinfekce nebo čištění sprejem – to je základní způsob čištění a většinou ne moc účinné. Je však nejjednodušší, nejrychlejší a nejlevnější,“ říká Petr Nešpor. To zvládneme po zakoupení spreje nebo pěny i sami, ale má to svá úskalí. 

„Sprej se může zmáčknout v interiéru, zatímco pěna se musí nějakým způsobem dostat přímo do systému klimatizace, což ne vždy bývá jednoduché a občas to způsobuje i komplikace, když pěna zkapalní a dostane se do elektroinstalace nebo do rádia. U spreje je to jednoduché,“ upozorňuje na problém s čištěním Petr Nešpor. 

Čtěte také: Venku vedro, v autě zima, zbývá už jen rýma

Čas od času bychom ale měli klimatizaci svěřit odborníkům, protože sprej ani pěna se nedostanou až do výparníku, kde se usazují největší nečistoty a je doslova rájem bakterií. 

„Jako nejlepší formu vyčištění výparníku doporučujeme takzvaný Clean set. Dává se tam speciální chemický roztok, který se rozprašuje pomocí speciálního přístroje, který většinou mají pouze autoservisy. Roztok se dostává do výparníku, kde nejčastěji vznikají plísně a zápach, který lidem potom vadí a donutí je přijet do servisu,“ popisuje Petr Nešpor. 

Při důkladném čištění stačí klimatizaci vyčistit jednou ročně, při použití spreje nebo pěny pak alespoň dvakrát. 

Autor:  Petr Jansa  (pgj)
Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

 • 8. srpna  2014 v 12:45     Audio  rubrika: Motoporadna

  Auto nenafouknete. Pořiďte si střešní box

  Až dneska odpoledne pojedete autem někam na víkend, dříve nebo později potkáte auto, které má na střeše kola anebo autobox. Častokrát je to jediné řešení, jak převézt někam celou rodinu i s plnou výbavou. Auta sice...

   
 • 21. července  2014 v 11:10       rubrika: Motoporadna

  Plug-in hybrid - kombinuje elektřinu se spalovacím motorem

  Každý, kdo se dnes rozhlíží po novém autě, určitě přijde do styku s alternativními pohony. Automobilky třeba kromě plynu čím dál více experimentují i s elektřinou. Kromě řady výhod to má to i své velké proti: s plně...

   
 • 12. dubna  2014 v 13:20     Audio  rubrika: Motoporadna

  Než skočíte na kolo, zkontrolujte si povinnou výbavu

  Jízdní kolo je dopravní prostředek a jako s takovým se s ním pohybujeme v provozu. I na něj se tedy vztahují pravidla, stejně jako na cyklisty. V létě ovšem skočíme často na to, co má dofouknuté pneumatiky a vyrazíme...

   

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Od 22.2.2019 06:25 do 08:30; na silnici 26 u obce Staňkov okres Domažlice; nehoda; 2 havarovaná vozidla; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; 2 x OA bez zranění. Na místě PČR.
  Srážky: přeháňky, Petrůvka
  Srážky: přeháňky, Podolí

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas