Motorka vyjde mnohem dráž než auto

22. července  2009 v 11:38  
Silniční motorka - Foto: Fotobanka stock.xchng

Silniční motorkaFoto: Fotobanka stock.xchng

Půjčit si v Česku auto v půjčovně je docela běžná věc. Půjčoven je víc než dost a o zákazníka se vede tvrdý konkurenční boj. Co když ale dostaneme chuť půjčit si na pár dní třeba motocykl? V takovém případě si připravte hodně peněz. Půjčovné je totiž u motocyklu několikanásobně vyšší než u auta. Navíc se někdy musí skládat vysoká kauce pro případ nehody či krádeže stroje.

Půjčoven motocyklů v České republice je málo. Většinou je tato služba spojena s prodejem nových strojů nebo s půjčováním čtyřkolek. Samostatně se totiž pronájem motocyklů nevyplatí. Důvody jsou podle Libora Směšného z motopujčovny.cz nasnadě, motorka je u nás sezónní záležitost. 

"Auto můžete půjčovat po celý rok, ale když vezmete motorky, tak sezóna pro ně je ve srovnání s auty zhruba třetinové délky, navíc musíte počítat i s ošklivými dny, takže vytíženost motorek je výrazně menší." 

To ale není jediný důvod, proč je zapůjčení motorky u nás dražší než zapůjčení auta. 

"Druhá, stejně podstatná věc je nákladovost - drahé havarijní pojistky a provozní náklady. Například s autem z auto půjčovny najedete na jedny gumy 30 000, 40 000 i více kilometrů, motorka ujede na jedno obutí tak 5000, 6000 km." 

U Libora Směšného dáte za denní pronájem malého skútru pětistovku, za velkou a silnou motorku už ale zaplatíte 3000 korun. Navíc je nutné přinést nějakou jistinu, kauci, kterou v půjčovně po dobu výpůjčky zanecháte. Na druhou stranu můžete ujet tolik kilometrů, kolik chcete. Počet není limitován. A kdo je takový typický zákazník moto půjčoven? 

"Složení zákazníků je opravdu široké - přes různé věkové kategorie od dělníků po top managery. Je to hlavně pro ty, kteří motorkám fandí a chtějí si třeba užít víkend strávený v sedle. Zabýváme se i prodejem dárkových poukazů, což rádi využívají manželky a přítelkyně motorkářů." 

Málo se ví, že testovací motorky půjčují i oficiální dealeři motocyklů. Moc se s tím ale nechlubí. Jde totiž o testovací jízdy pro zájemce o koupi. Například u BMW za víkend v sedle vrcholového modelu K zaplatíte 7000 korun, nesmíte ale ujet víc než 500 km. Po překročení limitu musíte připlácet. Před zapůjčením také podepíšete smlouvu, v níž se zavazujete v případě nehody zaplatit 20procentní spoluúčast. Motocykl tedy není dobré byť jen trochu poškodit. 

Pokud vás možnost zapůjčení motorky zaujala a měli byste o tuto zkušenost zájem, počítejte s tím, že motorky jsou na měsíce dopředu rezervované. 

Autor:  Bohuslav Beneš  (bob)

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  D5 - 109-111.1km na trase Praha - Rozvadov, nehoda, tvoří se kolona vozidel, havarované vozidlo, probíhá vyšetřování nehody, Od 21.09.2018 15:00 Do 21.09.2018 19:05, nehoda, tvoří se kolona vozidel; 3 ...
  Od 21.9.2018 16:30 do 18:35; na silnici 12 u obce Rostoklaty okres Kolín; nehoda; 2 havarovaná vozidla; probíhá vyšetřování nehody; 2 x OA bez zranění. PČR na místě.
  Od 21.9.2018 16:40 do 18:45; D5 - 107.6-108km na trase Rozvadov - Praha; nehoda; 2 havarovaná vozidla; bez zranění.

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas