MotoGP: Provoz kolem Masarykova okruhu pod drobnohledem motohlídky Zelené vlny

16. srpna  2015 v 16:00  
Motohlídka Zelené vlny Jakub Vodička - Foto: Eva Dvořáková

Motohlídka Zelené vlny Jakub VodičkaFoto: Eva Dvořáková

Za námi je jubilejní 50. ročník motocyklové Velké ceny. Provoz v okolí Masarykova okruhu celý víkend sledovala motohlídka Zelené vlny Jakub Vodička. Jak se přímo z motorky hlásí do vysílání Českého rozhlasu? A kolik za den na MotoGP najezdil kilometrů?

"I na motorce máme problém se vůbec proplést. V protisměru teď jedou i kola a také autobusy. Takže opravdu tady se proplétat v kolonách zabere hodně času. V některých chvílích je to docela i nebezpečné," popisuje reportérka Dominika Nováková, která se s Jakubem svezla na služebním skútru. 

Mikrofon a sluchátka integrovaná v helmě 

Jak motohlídka komunikuje s redaktory? A jak se pak hlásí do vysílání? "Máme helmy vybavené bluetooth sadou, kde máme sluchátka i mikrofon. Takže člověk jen přijme hovor přímo na helmě a může mluvit, aniž by musel cokoliv dělat. Tedy se plně věnuje řízení. Nemusí držet řídítka jen jednou rukou," přibližuje Jakub. 

Motohlídka Zelené vlny (ilustrační snímek) - Foto: Šárka Ševčíková

Motohlídka Zelené vlny (ilustrační snímek)Foto: Šárka Ševčíková

Neustálý monitoring širokého okolí Masarykova okruhu 

Kde všude se velký tmavě modrý skútr s řidičem ve výrazném reflexním oblečení a helmě během víkendu pohyboval? "Projíždím všechny příjezdy k Masarykovu okruhu. Monitoruju převážně dálnici D1, mezi sto devadesátým až sto sedmdesátým, sto šedesátým kilometrem. Samozřejmě hlavní sjezdy k závodišti. Pak se posouvám blíže k němu," popisuje Jakub Vodička trasu, kterou od pátku do neděle křižoval mnohokrát. 

A kolik toho denně najezdil? "V pátel jsem to měl stejně jako závodníci. Tedy takový trénink. Celkem slabých 150 kilometrů. Další dny to bude určitě více," vypočítával Jakub v sobotu dopoledne. 

Motohlídky Zelené vlny potkáte na cestách (nejen) každý všední den 

Do provozu vyrážejí motohlídky Zelené vlny standardně každý všední den. Obvykle sledují provoz v hlavním městě a na příjezdových trasách do Prahy. Při mimořádných událostech nebo zvláštních příležitostech, jakou je třeba právě Velká cena, je potkáte i na silnicích jinde v republice. Slýcháte je nejčastěji ve vysílání Radiožurnálu, a to především během ranní špičky a dopoledne, kdy vysíláme takzvaně regionálně odpojovanou metropolitní Zelenou vlnu (zatímco ze všech ostatních vysílačů je vysílána relace celorepubliková, z vysílače Praha-Žižkov na FM 94,6 MHz je ve stejnou chvíli vysílána relace s informacemi výhradně z pražského provozu). 

Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  D35, mezi km 126 a 129, ve směru I/37 - H.Králové, práce na silnici, levý jízdní pruh uzavřen, Od 18.06.2019 07:15 Do 18.06.2019 14:30, údržba a opravy vozovek AB, pracovní místo DK - Krátkodobé stabilní, ...
  D5, mezi km 80 a 76.6, ve směru Praha, pomalu jedoucí vozidlo údržby, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 18.06.2019 07:30 Do 18.06.2019 09:55, údržba a opravy telematiky, pracovní místo DM ...
  D1, mezi km 119 a 112, ve směru Praha, pomalu jedoucí vozidlo údržby, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 18.06.2019 07:30 Do 18.06.2019 13:00, sekání trávy a údržba travních porostů, pracovní ...

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas