Rakousko pro motorkáře připravilo novinky v předpisech

17. května  2016 v 14:40  
Reflexní vesta je povinná, k ní i lékárnička a náhradní pojistky (ilustrační foto) - Foto: Ondřej Jánoška

Reflexní vesta je povinná, k ní i lékárnička a náhradní pojistky (ilustrační foto)Foto: Ondřej Jánoška

Do nejoblíbenější italské destinace Bibione jen v loňské sezóně přijelo přes 30.000 Čechů. Mnoho řidičů jezdí pravidelně přes Rakousko a mezi nimi jsou stále častěji taky motorkáři. Ti letos musí například vědět, kam si na svou motorku mohou nalepit dálniční známku a co patří do jejich povinné výbavy.

Motorkáři za desetidenní známku zaplatí kolem 140 korun a nově si ji musí nalepit viditelně pouze na přední vidlici, jinak jim hrozí pokuta v přepočtu až čtyři tisíce korun. Policie může kontrolovat známky nejen například dalekohledem, ale taky pomocí radarů. Pokud není známka umístěna na správném místě, tak při kontrole policisté automaticky berou, že ji řidič nemá, a kromě pokuty mohou nařídit koupi nové známky. 

Čtěte také: Zahraniční řidiči, kteří v Česku nedodržují přepisy, zatím pokutám unikají

Pro motorkáře platí i povinná výbava. Dneska už k běžně povinné reflexní vestě nesmí motorkáři zapomenout ani na lékárničku ve speciálním obalu, do kterého nesmí vniknout žádné nečistoty například prach nebo bahno. A taky nově musí mít motorkář náhradní pojistky a doporučená je ještě náhradní žárovka. 

A překročení povolené rychlosti nejen mezi tunely v rakouských Alpách policisté nekompromisně trestají v přepočtu až šedesáti tisícovou pokutou. Například na dálnici A10 směrem do Itálie musí motorkáři sledovat bedlivě cedule, protože na některých úsecích mají přes den motorkáři povolenou maximální rychlost pouze 110 km v hodině. Stejná rychlost platí pro všechny i v nočních hodinách od 22-06 hodin. A nově mohou taky policisté kontrolovat bezpečné rozestupy a ty by měli mít motorkáři podle Igora Siroty z ÚAMK alespoň tři vteřiny. 

Autor:  Luděk Hubáček  (Hbc)
Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Srážky: přeháňky, D48-64,8 km
  Srážky: přeháňky, D48-64,9 km
  Od 18.6.2019 03:25 do 05:25; D1 - 137km na trase Říkovice - Praha; porouchané vozidlo, očekávejte zdržení; neprůjezdná zpevněná krajnice

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas