Také letos bude pokračovat modernizace na dálnici D1

24. ledna  2014 v 13:10  
Budou na D1 při modernizace kolony? (ilustrační foto) - Foto:  ČTK

Budou na D1 při modernizace kolony? (ilustrační foto)Foto:  ČTK

V dubnu by měla pokračovat modernizace dálnice D1 na už rozpracovaných čtyřech úsecích. K nim by pak ve druhé polovině roku měly přibýt další tři a ještě se chystá oprava naší nejstarší a nejvytíženější dálnice blízko Prahy. Letos tedy na řidiče na D1 čeká zkouška nervů.

Zatímco loni zahájená modernizace se obešla bez výraznějších dopravních problémů s kolonami a zácpami, letos čeká řidiče i dálnici zkouška nervů. Nejprve naplno vypukne modernizace v už rozestavěných úsecích. „Čtyři úseky by se měly rozjet a je opět potřeba zdůraznit, že v krátkosti bude i jeden plus jeden pruh, když budeme dávat středová svodidla mezi budoucí dva plus dva úseky, což by mělo být v dubnu,“ popisuje Jan Kroupa z ŘSD. 

Čtěte také: Více kamiónů na cestách, méně vybraného mýta

Na úsecích Šternov-Psáře, Loket-Hořice a Větrný Jeníkov-Jihlava budou až do zimy odděleny dva a dva pruhy svodidly. Úsek Lhotka-Velká Bíteš má zpoždění kvůli sporům ŘSD ze sdružením OHL ŽS a Alpine Bau CZ takřka 250 dnů a je otázka, jak tam budou dál práce probíhat. 

Letos mají být zahájeny také práce na dalších třech úsecích Hvězdonice-Ostředek, Měřín-Velké Meziříčí a Ostrovačice-Kývalka. „Záleží na tom, jak budou tendry. První etapa se nám zpozdila díky odvolání, nicméně vnitřně je tam harmonogram – chtěli bychom ve třetím kvartále tohoto roku zahájit i tři nové úseky, což znamená, aby se tam opět zvládlo rozšíření plus kanalizace do konce roku,“ vysvětluje Jan Kroupa. 

Původní plán zahájení prací mluví o červenci. Záležet ale bude na výsledcích tendrů a jejich případnému prodlužování kvůli odvolávání zúčastněných firem. K sedmi omezením v rámci modernizace se přidá omezení mezi druhým a devátým kilometrem dálnice D1 kvůli opravě dálnice. 

Čtěte také: Když viník nehody ujede, kdo zaplatí škodu poškozenému?

„Počítáme, že tendr vypíšeme někdy ke konci února. Měli bychom, pokud nebudou nějaké přílišné dotazy a nebude se nikdo odvolávat, začít ve stavební sezóně v květnu. A samozřejmě práce můžou být dokončeny v průběhu tří, čtyř měsíců,“ popisuje Tomáš Kass, provozní ředitel ŘSD. „Určitě se nevyhneme situacím, kdy to bude zúžené na dva plus dva, nicméně to je právě to, co v současné době proběhne přes uzavírkovou komisi ministerstva dopravy, kde bude prakticky jasně stanoveno, jakým způsobem bude doprava organizována,“ dodává Tomáš Kass. 

Na D1, pak bude omezení na celých 57 kilometrech z dvou set mezi Prahou a Brnem. I proto se vyplatí poslouchat nejaktuálnější dopravní zpravodajství u nás – Zelenou vlnu. 

Autor:  Petr Jansa  (pgj)
Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Od 20.4.2019 05:00 do 06:00; na silnici 257 u obce Hrobčice okres Teplice; nehoda; střet OA se zvěří, bez zranění osob.
  místní komunikace, v katastru obce Luhačovice, okr. Zlín, uzavřeno, Od 20.04.2019 05:00 Do 20.04.2019 19:00, úplná uzavírka na místní komunikaci ul. Dr. Veselého z důvodu pořádání akce „Velikonoční jarmark ...
  Od 20.4.2019 04:50 do 05:50; D1 - 21.6km na trase Říkovice - Praha; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; sražená srnka.

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas