Za dva roky už nebudeme lepit dálniční známku, měla by přijít elektronická varianta

12. února  2014 v 13:23  
dálníční kupón pro rok 2014 - Foto:  Ministerstvo dopravy

dálníční kupón pro rok 2014Foto:  Ministerstvo dopravy

Potkat v těchto dnech na dálnici policistu nebo celníka s dalekohledem v ruce není nic neobvyklého. V únoru vždycky častěji kontrolují dálniční známky. Mnozí motoristé totiž zapomínají, že je potřeba koupit nový kupón. Zdá se ale, že tradiční lepení známky na čelní sklo nás čeká už jen jednou. I nový ministr dopravy je přesvědčen, že je čas na elektronickou variantu dálničních známek.

„V Maďarsku to je, funguje to a nejsou s tím žádné komplikace,“ nebrání se nový šéf resortu Antonín Prachař změně papírových dálničních kuponů na elektronické. Ještě pro příští rok počítá zákon o pozemních komunikacích s papírovou ceninou, ale od roku 2016 bude zřejmě všechno jinak. Už teď si Státní fond dopravní infrastruktury nechal vypracovat studii proveditelnosti jednotlivých elektronických systémů a podle náměstka ředitele fondu Zbyňka Hořelicy se jako nejvýhodnější jeví videotechnologie. 

„V praxi by to vypadalo tak, že by byly nainstalované kamerové systémy, které by snímaly registrační značku daného vozidla a kontrolovala by zaplacení časového poplatku v centrální databázi,“ vysvětluje Zbyněk Hořelica. 

Čtěte také: První oběť dopravní nehody si to tehdy „svištěla“ třicítkou

Takže žádný papírový kupón, žádná krabička, ale jen zaplacení dálničního poplatku a to i s využitím internetu či mobilů. Pro řidiče by to bylo velké zjednodušení, i když ne všichni jsou z toho nadšení a vybrali by si raději jinou variantu. „Formou přenositelného mýtného. Dálniční známka je lepší, jednodušší. Mně vyhovuje dálniční známka. Mohla by být nějaké elektronická podoba.“ 

Dálniční kupóny loni vynesly 4,1 miliardy korun, přičemž tisk papírových známek stojí asi 230 miliónů korun. Naproti tomu u videotechnologie by byly náklady zhruba poloviční. A pro řidiče dobrá zpráva, změna technologie automaticky neznamená platbu podle ujetých kilometrů. Jak potvrzuje ministr Prachař, současná vláda chce pro osobní auta zachovat roční, měsíční či desetidenní poplatky a nepůjde cestou výkonového zpoplatnění. 

Čtěte také: Koupit bourané a opravené auto je vždy sázka do loterie, vyvarujte se toho

„V koaliční smlouvě vůbec diskuze o zpoplatnění osobních vozidel není. Respektujeme to, co politici vyjednali. Programové prohlášení vlády bude upřesňovat některé kroky na funkční období této vlády, a co se týká zpoplatnění osobních vozidel, tak nic takového v žádném dokumentu není,“ upozorňuje Antonín Prachař. 

Přechod papírových kupónů na elektronický způsob platby je zatím na začátku. Podle Hořelicy je potřeba dořešit hodně věcí, kromě jiného i možnost či spíše nemožnost sledování pohybu konkrétního auta. „To bude záležet na technickém řešení, jak se bude pracovat s jednotlivými daty a záznamy. My řešíme pouze to, zda byl uhrazen poplatek za užití pozemní komunikace,“ říká Zbyněk Hořelica. Zároveň začíná pracovat komise pro novou mýtnou koncepci, takže během dvou let bude jasný nový způsob platby dálničních poplatků. 

Autor:  Eva Kézrová  (evk)
Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Od 20.4.2019 21:00 do 22:05; D1 - 41.9km na trase Říkovice - Praha; porouchané vozidlo, očekávejte zdržení; neprůjezdný jízdní pruh pro pomalá vozidla
  Od 20.4.2019 21:05 do 23:10; na silnici 3844 v obci Troubsko okres Brno-venkov; nehoda; zvěř na vozovce; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; OA x srna, bez zranění osob.
  Od 20.4.2019 21:00 do 22:00; D10 - 26.3-25.5km na trase Turnov - Praha; nehoda; 2 havarovaná vozidla; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; 2 x OA bez zranění.

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas