Za volantem v horku: S klimatizací rozumně, bez ní pozor na průvan

1. července  2015 v 13:20  

Rtuť teploměru stoupá vysoko nad třicet stupňů a před vámi je delší cesta autem? Klimatizace může dobře posloužit, ale i uškodit. A jak jízdu zvládnout ve voze bez klimatizace?

Horké letní dny a dlouhé cesty autem. To není zrovna ideální kombinace. Většina moderních aut už sice má klimatizaci, ale pokud si ji nastavíme na příliš nízkou teplotu, můžeme mít problém. 

Rozdíl mezi teplotou venku a v autě jen pár stupňů! 

„Tu klimatizaci je potřeba používat tak, abychom měli v autě prostředí, které bude o několik stupňů chladnější než je okolní prostředí,“ nabízí základní radu jihočeský koordinátor Besipu Václav Kovář. 

Není to ale vždycky tak jednoduché. Zatímco některé klimatizace se dají nastavit na přesné stupně (takže mnozí mají v autě celoročně 22 stupňů Celsia), pak u většiny autoklimatizací můžeme teplotu jen odhadovat. Obecně platí, že uprostřed je právě těch optimálních 22 a od toho by se mělo točení knoflíkem klimatizace odvíjet. 

Čtěte také: Autem na dovolenou: Co zkontrolovat před odjezdem?

Teplotní šok rizikem nejen pro kardiaky 

„Není dobré z toho auta udělat chladící vitrínu, protože pak to samozřejmě má vliv na naše zdraví. Přeci jen čas od času zastavujeme, máme určité bezpečnostní přestávky,“ podotýká Václav Kovář. 

Vylézt z auta, ve kterém je třeba 18 stupňů, ven, kde je skoro dvojnásobek, to je pro tělo obrovský teplotní šok, s nímž můžou mít problémy nejen kardiaci. 

Pokud už tedy chceme mít v autě o hodně chladněji než je venku, pak bychom podle odborníků měli před zastavením teplotu v autě postupně zvyšovat, aby zmíněný teplotní šok byl co nejnižší. 

Čtěte také: Kolony: Přečkejte je třeba u benzínky, pokud nezvládáte stres. Na dálnici nevystupujte z auta!

Klimatizace snižuje pocit žízně a vysušuje 

Proto bychom podle šéfa Besipu Martina Faráře neměli zapomínat ani na pitný režim: „Protože řidič, který nepije, tak ta únava se projevuje velmi rychle. Potom člověk není ostražitý, nereaguje tak, jak by reagovat měl. A samozřejmě pak může dojít i k dopravním nehodám.“ 

K pití ideálně čaj. Studený, ne ledový 

A jaké pití je nejlepší? Rozhodně nám v teplých dnech nepomůžou slazené a bublinkové nápoje. Nejlepší je studený čaj. Ovšem i doktor Miloslav Franěk ví, že ne každý je schopen jej pít: „Každý to, na co je zvyklý. Doporučuje se studený čaj jako vhodný nápoj. Ale z vlastní zkušenosti vím, že zdaleka ne všichni jsou se studeným čajem spokojeni. Proto já bych klidně doporučoval i obyčejnou vodu. Ale aby to nebylo sladké samozřejmě.“ 

Čtěte také: Pití a jídlo za volantem: Raději nesycené nápoje, méně kávy. Vyhněte se fast foodu!

V autě bez klimatizace pozor na průvan 

Jak přežít nadcházející horka v autě, které nemá klimatizaci, a přesto v něm musíme někam jet? Ideální je alespoň střešní okno. Jinak nezbývá než větrat, ať už větrákem na nejvyšší otáčky anebo pomocí okýnek. Podle Václava Kováře bychom ale neměli podceňovat průvan: „Osobně bych u takového auta bez klimatizace volil pootevření zadních okýnek, kdy ten vzduch proudí jakoby za zády. Ty přední okýnka otvírat pouze dočasně. Samozřejmě tohle může být problém, pokud přepravujeme děti na zadních sedačkách. Tam samozřejmě to proudění vzduchu může ohrozit jejich zdraví.“ 

Důležité je také vzdušné oblečení a třeba vyjet i o pár hodin později, když už není takové horko. 

Autor:  Eva Kézrová  (evk)
Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Od 18.6.2019 11:50 do 12:50; na silnici 34 u obce Kojčice okres Pelhřimov; porouchané vozidlo, očekávejte zdržení; neprůjezdný jeden jízdní pruh; Odstavené NA s defektem pneu.
  Od 18.6.2019 11:50 do 13:50; na silnici 32811 v obci Ohaře okres Kolín; nehoda; probíhá vyšetřování nehody, nebezpečí; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; Havárie OA mimo vozovku, se ...
  Viditelnost: snížená viditelnost na méně než 30 m, Rádelský Mlýn

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas