Autem do Chorvatska (1/5): Přes Rakousko, nebo Slovensko?

25. června  2018 v 13:20  
Dubrovník, Chorvatsko - Foto: CC0 Public domain

Dubrovník, ChorvatskoFoto: CC0 Public domain

Letní seriál Radiožurnálu s užitečnými radami a tipy pro cestu na dovolenou k Jadranu začíná. Cestu na jih mapují naši reportéři. Poslouchejte živé vstupy každý den ve 13:20.

Chorvatsko je mezi českými turisty tradičně nejoblíbenější destinací. Podle údajů Českého statistického úřadu a Chorvatské turistické centrály se vloni do této země vydalo 850 tisíc Čechů. Letošní sezóna začíná. Společně s prvními dovolenkáři se na cestu na jih vydali i reportéři Radiožurnálu Luděk Hubáček a Jan Pastor. 

Čtěte také: Autem na dovolenou: Co zkontrolovat před odjezdem?

Omezení na D1, v pátek a o víkendu špička 

„Ke slovenským hranicím cesta zabrala něco přes tři hodiny. Provoz byl dnes opravdu mírný, takže jsme plynule projeli i všechna omezení, kterých je mezi Prahou a Brnem osm,“ podotýká v pondělí 25. června redaktor Jan Pastor. 

Čtěte také: Používáte klimatizaci v autě správně?

„Dá se očekávat, že ta omezení na dé jedničce budou v létě řidičům cestu k moři komplikovat, zvláště pokud se stane nějaká nehoda. Pak se může cesta k Jadranu protáhnout i o několik hodin. Je proto dobré připomenout, že na cestu je lepší vyrazit mimo hlavní špičky. Nejezděte v pátek, ani o víkendu, kdy bývá doprava směrem na jich nejintenzivnější,“ dodává Pastor. 

Čtěte také: Pití a jídlo za volantem: Raději nesycené nápoje, méně kávy

Proč raději přes Slovensko? 

„Je pravda, že nejoblíbenější trasa směrem k pobřeží Jadranu vede přes Mikulov a dál na Vídeň, Graz a ke slovinským hranicím. Rakušané a Slovinci sice letos otevřeli další úseky dálnic. Ale na této trase je i řada omezení. První ještě v České republice, na přemostění Novomlýnské nádrže za Mikulovem. Tam dopravu řídí semafor, vznikají obvykle dlouhé kolony. Další, tradičně velmi exponované místo je na přemostění Dunaje ve Vídni. A pak pochopitelně hraniční přechody mezi Slovinskem a Chorvatskem, kde se ve špičkách taky tvoří dlouhé kolony. Právě proto jsme zvolili alternativu, tedy cestu přes Slovensko a Maďarsko, která je v posledních letech čím dál tím populárnější. I tady je řada nových úseků dálnic a rychlostních silnic, které nejsou tak vytížené. Cesta se tedy výrazně neprodlouží," vysvětluje Jan Pastor. 

Autor:  Jan Pastor
Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

 • 10. července  2018 v 11:31     Audio  rubrika: Aktuálně

  Před cestou na dovolenou si zkontrolujte platnost pojištění

  Na problémy, které mohou nastat před dovolenou, většina z nás nejspíš vůbec nemyslí. Pokud ale do zahraničí vyrážíte autem, kromě technického stavu auta, si před cestou zkontrolujte platnost zelené karty povinného ručení....

   
 • 29. června  2018 v 13:20     Audio  rubrika: Aktuálně

  Autem do Chorvatska (5/5): Jízda Rakouskem

  Seriál Radiožurnálu mapující cestu na dovolenou autem k Jadranu uzavíráme s našimi reportéry v Rakousku. S jakými poplatky počítat? Dá se koupit rakouská dálniční známka také na internetu? A lze se vyhnout tunelům?

   
 • 28. června  2018 v 13:20     Audio  rubrika: Aktuálně

  Autem do Chorvatska (4/5): Cesta přes Itálii

  Reportéři Radiožurnálu Luděk Hubáček a Jan Pastor mapují cestu z Česka na dovolenou do Chorvarska. Teď zkoušejí jízdu přes Itálii. Jak tam vypadá provoz, ceny pohonných hmot a dopravní předpisy?

   

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Srážky: přeháňky, D0 Rudná 14,2
  Srážky: přeháňky, D0 Rudná 11,8
  Srážky: přeháňky, D0 Rudná 14,1

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas