Autem do Chorvatska (3/5): Mýto ve Slovinsku a Chorvatsku

27. června  2018 v 13:20  
Dálnice, Chorvatsko - Foto: Luděk Hubáček

Dálnice, ChorvatskoFoto: Luděk Hubáček

Cestu českých turistů do nejoblíbenější dovolenkové destinace, tedy k Jadranu, mapují reportéři Rdiožurnálu Luděk Hubáček a Jan Pastor. Tentokrát přinášejí podrobnosti o mýtu na slovinských a chorvatských dálnicích.

Německé a rakouské autokluby varují před kolonami na silnicích. Dětem v některých německých spolkových zemích už začaly prázdniny. V pátek se k nim přidají nejenom školáci v Česku, ale také ve Skandinávii, Belgii, Polsku a také části Rakouska. Cesty na jih tak budou ucpané. S kolonami počítejte hlavně na hranicích mezi Slovinskem a Chorvatskem, a také před mýtnými branami. 

Našim reportérům se na cestě do Chorvatska daří projet ještě bez čekání. Ve středu 27. června reportér Jan Pastor potvrzuje: „Právě jsme na odpočívadle dálnice A4 u Záhřebu. Projeli jsme mýtnými branami ve Varaždinu a přes Svatou Helenu. V obou případech to bylo prakticky bez čekání. Ale v pátek a o víkendu ta situace může být diametrálně odlišná. Motoristé tady mohou strávit i několik desítek minut.“ 

Čtěte také: Rakousko zavádí zákaz kouření v autě v přítomnosti dětí

Mýto v Chorvatsku: ENC krabička 

Čas i peníze lze ušetřit, a to zakoupením ENC krabičky. Ta umožňuje placení mýta elektronicky. „Stojí, jak jsme si dnes ověřili, přes 1.000 Kun (to je skoro 3.500 Kč), takže se vyplatí hlavně těm, co do Chorvatska jezdí pravidelně,“ doporučuje Pastor. 

„ENC krabička je plastový přístroj o velikosti mobilního telefonu. Stačí ji nalepit nebo položit na palubní desku za čelní sklo. Ve chvíli, kdy přijedete k mýtné bráně, peníze se automaticky odečtou, otevře se brána a vy pokračujete dál.“ 

Autem do Chorvatska

Živé vstupy reportérů z cesty k Jadranu 25.–29. 6. každý den ve 13:20 na Radiožurnálu 

„Výhodou je kromě bezhotovostní platby taky příznivější cena mýtného. Je totiž skoro o 22 procent levnější. Pokud pojedete například ze Záhřebu do Splitu, tak byste za mýtné normálně zaplatili přes 700 Kč. S ENC krabičkou by to bylo zhruba 550 Kč, čili při zpáteční cestě ušetříte kolem 300 Kč,“ vypočítává Jan Pastor. 

Majitelé ENC krabiček mají navíc na mýtnicích vyhrazený koridor, který většinou bývá úplně vpravo, a mohou se tak vyhnout frontám. 

Krabička není pouze na jedno použití. Bez problémů funguje i několik let. Je přenosná. Lze ji tedy půjčovat i rodině nebo známým. 

Čtěte také: Moderní navigace mohou škodit plynulému provozu

Dálniční známka ve Slovinsku 

Ve Slovinsku stojí sedmidenní dálniční známka pro osobní auta 15 Eur (to je bezmála 400 Kč). Měsíční viněta přijde na dvojnásobek. 

Besip nedoporučuje českým řidičům, aby slovinskou dálnici kvůli úspoře peněz objížděli. Může to být velmi komplikované. 

Autor:  Jan Pastor
Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

 • 10. července  2018 v 11:31     Audio  rubrika: Aktuálně

  Před cestou na dovolenou si zkontrolujte platnost pojištění

  Na problémy, které mohou nastat před dovolenou, většina z nás nejspíš vůbec nemyslí. Pokud ale do zahraničí vyrážíte autem, kromě technického stavu auta, si před cestou zkontrolujte platnost zelené karty povinného ručení....

   
 • 29. června  2018 v 13:20     Audio  rubrika: Aktuálně

  Autem do Chorvatska (5/5): Jízda Rakouskem

  Seriál Radiožurnálu mapující cestu na dovolenou autem k Jadranu uzavíráme s našimi reportéry v Rakousku. S jakými poplatky počítat? Dá se koupit rakouská dálniční známka také na internetu? A lze se vyhnout tunelům?

   
 • 28. června  2018 v 13:20     Audio  rubrika: Aktuálně

  Autem do Chorvatska (4/5): Cesta přes Itálii

  Reportéři Radiožurnálu Luděk Hubáček a Jan Pastor mapují cestu z Česka na dovolenou do Chorvarska. Teď zkoušejí jízdu přes Itálii. Jak tam vypadá provoz, ceny pohonných hmot a dopravní předpisy?

   

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Od 19.7.2018 20:40 do 22:45; na silnici 6111 u obce Jirny okres Praha-východ; nehoda; 2 havarovaná vozidla; probíhá vyšetřování nehody; 2 x OA bez zranění. Na místě PČR.
  Srážky: přeháňky, Zlaté Hory
  Srážky: přeháňky, Červenohorské sedlo

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas