Autem do Chorvatska (5/5): Jízda Rakouskem

29. června  2018 v 13:20  
Dálnice, Rakousko - Foto: Luděk Hubáček

Dálnice, RakouskoFoto: Luděk Hubáček

Seriál Radiožurnálu mapující cestu na dovolenou autem k Jadranu uzavíráme s našimi reportéry v Rakousku. S jakými poplatky počítat? Dá se koupit rakouská dálniční známka také na internetu? A lze se vyhnout tunelům?

Pokud se třeba už dnes chystáte vyrazit k Jadranu autem, počítejte na silnicích s prvním větším náporem. Začaly prázdniny a právě destinace jako Chorvatsko nebo Itálie jsou pro Čechy dál nejvyhledávanějšími. Naši reportéři cestu projeli v předstihu a dnes se vracejí zpátky. V tuhle chvíli jsou v Rakousku, přes které Češi jezdí na Jadran nejčastěji. 

Čtěte také: Jadran: České moře

Reportér Jan Pastor se v pátek 29. 6. po obědě hlásí z tauernské dálnice A10 u Villachu: "Na začátek léta to tu vůbec nevypadá. Mrholí, je mlha a teplota kolem 14 stupňů. Jsme zkrátka v rakouských Alpách. Tuhle trasu volí hlavně motoristé z jihu a západu Čech. Hodně oblíbená je evidentně u německých řidičů. Těch tu potkáváme nejvíce, hned po těch domácích rakouských." 

Poplatky za dálnice a tunely 

"Kromě dálniční známky se mezi Salzburgem a Villachem platí také za průjezd tunely Karawanken, Tauern a Katschberg. Za to jsme dali 19 Eur.“ 

Čtěte také: V chorvatských věznicích skončí každoročně desítky Čechů, nejčastěji kvůli drogám

Kolony v Rakousku? 

"Na trase, kterou jsme zatím projeli, je provoz plynulý. Dívali jsme se, že už se kratší kolony tvoří na nájezdu na dálnici A10 u Salzburku ve směru z Německa," referuje Pastor. 

Dá se vyhnout tunelům? 

"Pokud pojedete na Salzburg, pak pokračujte po dálnici A9 na Štýrský Hradec. Tunelům se vyhnete. Ale před hranicemi se Slovinskem se potkáte s těmi, kteří k Jadranu vyrazili po D1 a pak na Mikulov a Vídeň po rakouské dálnici A5." 

"Na A9 už je směrem na Gratz kolona, pravděpodobně před zúžením, zpomalte za sjezdem na Kirchdorf. Ucpaný je taky Linec. A fronty už se tvoří i na přemostění Dunaje ve Vídni na A23 – to je ta nejběžnější trasa do Chorvatska," upozorňuje Jan Pastor. 

Čtěte také: Jak nejlépe reklamovat dovolenou? Nevěřte jen ústním slibům, radí právník dTestu

Rakouská dálniční známka i elektronicky 

"My jsme klasickou desetidennní vinětu koupili právě před tunelem Karawanken. Stojí 9 Eur." 

"Tu elektronickou už jsme ani zakoupit nemohli, protože známka zakoupená přes internet platí až 18. den od koupě. Rakouský správce mýta Asfinag si tak nechal prostor pro reklamace a případné vrácení peněz. Takže všichni, kdo třeba vyráží k moři přes Rakousko dnes, případně o víkendu musejí známku zakoupit na čerpacích stanicicíh v Česku nebo hned za hranicemi v Rakousku," doporučuje reportér Pastor. 

Čtěte také: Řídit auto v žabkách nebo lodičkách je nebezpečné

Autor:  Jan Pastor
Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

 • 10. července  2018 v 11:31     Audio  rubrika: Aktuálně

  Před cestou na dovolenou si zkontrolujte platnost pojištění

  Na problémy, které mohou nastat před dovolenou, většina z nás nejspíš vůbec nemyslí. Pokud ale do zahraničí vyrážíte autem, kromě technického stavu auta, si před cestou zkontrolujte platnost zelené karty povinného ručení....

   
 • 28. června  2018 v 13:20     Audio  rubrika: Aktuálně

  Autem do Chorvatska (4/5): Cesta přes Itálii

  Reportéři Radiožurnálu Luděk Hubáček a Jan Pastor mapují cestu z Česka na dovolenou do Chorvarska. Teď zkoušejí jízdu přes Itálii. Jak tam vypadá provoz, ceny pohonných hmot a dopravní předpisy?

   
 • 27. června  2018 v 13:20     Audio  rubrika: Aktuálně

  Autem do Chorvatska (3/5): Mýto ve Slovinsku a Chorvatsku

  Cestu českých turistů do nejoblíbenější dovolenkové destinace, tedy k Jadranu, mapují reportéři Rdiožurnálu Luděk Hubáček a Jan Pastor. Tentokrát přinášejí podrobnosti o mýtu na slovinských a chorvatských dálnicích.

   

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Srážky: přeháňky, D0 Rudná 14,2
  Srážky: přeháňky, D0 Rudná 11,8
  Srážky: přeháňky, D0 Rudná 14,1

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas