Autem na dovolenou: Co zkontrolovat před odjezdem?

4. června  2015 v 13:20  
Automechanik (ilustrační foto) - Foto: Věra Hájková

Automechanik (ilustrační foto)Foto: Věra Hájková

Úplně nejhorší start dovolené, který si člověk umí představit, je porucha auta někde na dálnici. Co všechno je potřeba na voze zkontrolovat, abyste dojeli do cíle bez problémů?

Prohlídku vozu před odjezdem na dovolenou začínáme v jednom pražském autoservisu, a to kontrolou oleje. „Měrka je většinou na přední části motoru. Olej se dolévá víčkem. Kontrolu provádíme na rovné ploše. Ideálně po minimálně pěti minutách stání toho vozidla,“ říká vedoucí servisu Martin Kudrna. 

Čtěte také: Do Chorvatska autem na CNG o tisícovku levněji

Po oleji zkontrolujte kapaliny: chladicí, brzdovou a do ostřikovačů 

Většinou hned vedle olejové měrky je nádoba s chladící kapalinou. „Voda by měla být mezi minimem a maximem,“ podotýká Martin Kudrna a pokračuje kontrolou brzdové kapaliny: „Nádoba je označená symbolem brzd a má většinou žluté víčko. Kapalinu zvládne zkontrolovat a případně dolít každý.“ Poslední kapalinou je ta nejčastěji doplňovaná – do ostřikovačů. Opět stačí orientovat se podle rysek. 

Čtěte také: Nákup ojetého auta: Kde zjistit jeho historii?

Malé závady mohou vytvořit velký problém 

„Určitě doporučuji nepodceňovat jakoukoliv závadu a zajet s ní raději do servisu,“ radí dále Martin Kudrna. 

K pneumatikám pak vedoucí autoservisu podotýká: „Je potřeba zkontrolovat, jaký mají vzorek. Pro Českou republiku a většinu evropských států je předepsaný minimální na letních pneumatikách 2 milimetry. Dále se podívejte na bok té pneumatiky, jestli po celém jeho obvodu není pneumatika poškozená. Překontrolujeme také tlak v pneumatikách. Štítek se správným plněním najdeme buďto na B sloupku nebo pod víčkem nádrže. Když jedeme na dovolenou, počítáme s tím, že auto zatížíme více, takže se fouká na plnou zátěž. Je potřeba zkontrolovat i rezervní kolo." 

Nakonec při kontrole nezapomeňte vyzkoušet klimatizaci. Ověřete, jestli máte v pořádku baterii a samozřejmě světla. 

Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Těšnovský tunel, omezení, Od 13.11.2018 23:00 Do 15.11.2018 05:00
  Od 9.11.2018 01:05 do 19.11.2018 04:30; v ulici Spálená v obci Praha , délka 320m; práce na silnici; oprava tramvajové trati. Ostatní provoz omezen.
  silnice I/50 - část obce Letošov, Nesovice, okr. Vyškov, práce na silnici, provizorní světelná signalizace, Od 14.11.2018 08:00 Do 14.11.2018 18:00, pokládka protiprokluzové vrstvy

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas