Auto s volantem vpravo: Nutná úprava v servisu a na českých silnicích složitější řízení

8. září  2015 v 13:20  
Zvyknout si na českých silnicích na volant vpravo není legrace (ilustrační foto) - Foto:  Toyota

Zvyknout si na českých silnicích na volant vpravo není legrace (ilustrační foto)Foto:  Toyota

Koupili byste si pro ježdění v Česku auto s pravostranným řízením? Zvlášť pokud by bylo levnější než stejný model s volantem vlevo? V České republice takových vozů napočítáte stovky. Pokud jste o tom někdy uvažovali i vy, měli byste vědět, že to není jen tak. Auto z Velké Británie musí před přihlášením do servisu na úpravu světel, někdy i přemontování rychloměru. A zvyknout si na náš provoz s volantem vpravo taky není hračka.

„Pominu-li to, že člověk čas od času přišel k autu, vzal za dveře a zjistil, že na té straně, kde je, mu chybí volant, tak se mi stala nebezpečná situace, kdy jsem vjel do protisměru. Dokonce se mi jednou povedlo objet kruhový objezd v protisměru,“ říká řidič Martin. 

Čtěte také: Prázdniny a horké počasí: více tragických nehod na silnicích

Další rizika v řízení s volantem vpravo vidí i majitel pražské autoškoly Karel Lebr. „Hlavně, pokud je jízda rychlejší, třeba spojená s předjížděcími manévry, tak je to trošku problém. Řidič vidí do toho prostoru, až když má půlku auta vedle, což může být vysloveně stresující pro spolujezdce. Toho on stále vytlačuje do vozovky a spolujezdec vidí hrůzy, které v tom okamžiku daný řidič ještě vidět nemůže,“ upozorňuje Lebr na rizika spojená s pravostranným řízením na českých silnicích. 

Hned na začátku velké výdaje 

Než vůbec takové auto u nás na úřadech přihlásíte, tak musíte podle Petra Říhy ze zkušebny Dekra, sáhnout do peněženky pro pár tisícovek. „Je potřeba v každém případě vyměnit přední světlomety, které jsou asymetrické doprava, to znamená ty, které svítí vpravo, když jedu po pravé straně silnice. Další věcí, které musí být v pořádku, je rychloměr, který musí mít stupnici jak v mílích, tak v kilometrech za hodinu. Pokud má vozidlo zadní mlhovku, u nás musí být ke středu silnice, tedy vlevo, nebo se to dá samozřejmě řešit, že má vozidlo symetricky dvě mlhovky. Potom se nemusí měnit nic,“ vysvětluje Říha. 

Teprve po těchto výměnách se můžete vydat na technickou kontrolu a na příslušný registr vozidel. Nejčastěji mají u nás volant vpravo speciální auta například na čištění vozovky. Zájem je také o veterány nebo si takové vozidlo přivezou řidiči z delšího pobytu v zahraničí. 

Autor:  Luděk Hubáček  (Hbc)
Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Od 15.11.2018 07:55 do 09:55; D5 - 4km na trase Rozvadov - Praha; nehoda; 2 havarovaná vozidla, neprůjezdný levý jízdní pruh; 2 x OA bez zranění.
  silnice III/1504, Šalmanovice, okr. České Budějovice, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 21.11.2018 08:00 Do 02.12.2018 23:59, Objížďka - bez rozlišení: přes: silnice III/1501 (Cep), silnice I/24 (ulice ...
  Od 15.11.2018 07:00 do 08:20; na silnici 4995 v obci Tvarožná Lhota okres Hodonín; nehoda odstraněna; provoz v jízdním pruhu obnoven; střet OA se psem, bez zranění osob. Zvíře na vozovce.

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas