Automobilky si hýčkají nastávající automechaniky

27. únor 2018 12:24

Automobilky a značkové servisy mají obavy, že v Česku jednou nebude mít kdo opravovat auta. Vyučit se opravářem nebo autoelektrikářem vozidel chce totiž stále méně žáků. Podle odhadů Svazu prodejců a opravářů motorových vozidel v České republice se třeba automechanikem loni vyučilo necelých 2 tisíce učňů. To je téměř o tisícovku absolventů méně než předloni. Proto hledají výrobci aut s odbornými školami způsoby, jak mezi mladými Čechy zvýšit zájem o studium.

Šestnáctiletého Richarda Klimeše z Brna zajímala auta odjakživa. Místo studia na gymnáziu si proto vybral obor automechanika. „Jsem v prvním ročníku a teď právě svařujeme. To jsou takové ty začátečnické klempířské práce. Už když jsme byli v servisu, tak tam mě bavilo přezouvání gum a také jsme dělali brzdy nebo nápravy.“

Richard chce jednou opravovat hlavně podvozky velkých nákladních aut. Proto mu jedna zahraniční firma nabídla, že mu bude přispívat na studium. „Ta nabídka od Scanie, řekl jsem si, že musím být její součástí. Mimo jiné mi přispívají na dopravu a platí mi obědy.“

Čtěte také

Navíc dostane každý měsíc za dobré výsledky až třítisícovou odměnu. Motivovat učně ke studiu se snaží na odborných školách i jiné automobilky, jako třeba tady na integrované střední škole automobilní v Brně. „Velmi zajímavý typ spolupráce teď začíná s Porsche Česká republika, jako s importérem značek Audi, Seat, Volkswagen, kde pilotujeme takovou plošnou podporu žáků, kteří mohou na základě nějaké aktivity ve škole sbírat body a za ty body si pak kupovat nějaké jejich materiály nebo oblečení.“ Vysvětluje ředitel školy Milan Chylík, se kterým procházíme jejich dílny.

Některé z nich fungují jako běžný autoservis. Jiné odborné školy po domluvě s automobilkami otevírají nové učební obory, třeba ty na opravu elektromobilů. „Samozřejmě z těch atraktivnější oborů je to třeba autotronik. To je čtyřletý obor, který i po složení maturitní zkoušky může získat zkoušku z vyhlášky 50 a pracovat na vysokonapěťových systémech vozidel.“

Studenti se na praxi učí třeba rozebrat a pak složit celý motor. Spolupráci firem s autoobory podporuje i ministerstvo školství.

autor: hbc
Spustit audio