Barrandovský most čeká po 30 letech náročná oprava

7. listopadu  2018 v 12:57  
Barrandovský most (ilustrační foto) - Foto: Filip Jandourek

Barrandovský most (ilustrační foto)Foto: Filip Jandourek

Má patnáct na sebe navazujících částí, které dohromady měří skoro dva kilometry. Na konci 80. let spojil Hlubočepy s Braníkem a stal se velmi důležitou součástí městského okruhu v Praze. Barrandovský most je brutalistním veledílem architekta Karla Filsaka. Pražané po něm jezdí už přesně 30 let.

Zkraje listopadu 1988 most otevřel generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš a byl u toho i reportér Československého rozhlasu. 

Stavěl se 10 let. Stál přes půl druhé miliardy korun. A už se dávno nejmenuje po bývalém komunistickém prezidentovi, ale po nedaleké čtvrti nad levým břehem Vltavy - Barrandovský most, nejvytíženější dopravní uzel v České republice. 

„Barrandovský most pro nás znamená velmi důležitou spojnici obou břehů Vltavy a vůbec velmi důležitou spojnici celého města. Projede po něm 142 tisíc vozidel za 24 hodin, což je opravdu veliké množství. Kromě toho, že je na městském okruhu, tak plní i funkci lokálního mostu. Jednoduše řečeno vazby mezi Smíchovem a Podolím," uvádí Václav Novotný z Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy. A dodává, že Barrandovský most je z toho důvodu nenahraditelný a nepostradatelný. 

Barrandovský most - Foto: Michal Jindra

Barrandovský mostFoto: Michal Jindra

„Jeho problém je, že se jedná o velký průplet mezi dopravními proudy, a tím pádem je jeho kapacita do jisté míry omezena." 

Další problém je, že před třemi lety prohlídka zjistila, že mostem prosakuje voda a tak Technická správa komunikací teď připravuje kompletní rekonstrukci. „Práce se budou týkat dilatací, kompletní přeizolace, budou se dělat římsy a kompletní sanace pláště. Budeme se snažit rekonstruovat most po částech, byť i za cenu toho, že opravy potrvají několik let. A vždy se budeme snažit zachovat dva plus dva jízdní pruhy," popisuje mluvčí Barbora Lišková. 

Technická správa komunikací plánuje zahájit opravy po roce 2020, most dlouhodobě kontroluje a už vybrala i projektanta, který teď připravuje celkový rozsah prací. Most zná velmi dobře, jak ostatně napsal server ZDopravy.cz, je to ten samý muž, který masivní betonové spojení mezi Hlubočepy a Braníkem v 70. letech projektoval. 

Autor:  Matěj Skalický
Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Od 22.4.2019 20:00 do 24.4.2019 07:00; na silnici 225 v obci Lipno okres Louny; II/225; Pozor! 2 nadměrné náklady; počítejte se zdržením; V době od 20.00 hod. dne 22.4. do cca 03.30 hod. dne 24.4.2019 ...
  Srážky: přeháňky, D48-64,9 km
  Srážky: přeháňky, D48-64,8 km

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas