Budeme platit povinné ručení i za zahradní traktůrek? To je otázka, kterou řeší Evropská komise

22. dubna  2015 v 13:20  
Budeme platit povinné ručení za zahradní traktor? (ilustrační foto) - Foto: Ladislav Bába

Budeme platit povinné ručení za zahradní traktor? (ilustrační foto)Foto: Ladislav Bába

Povinné ručení bychom v budoucnu mohli platit i za malé traktory, jezdící jen po zahradě. Tak jako třeba v Německu, kde je to na rozdíl od většiny evropských zemí běžné. Podle rozhodnutí Evropského soudního dvora by ale každé vozidlo mělo být pojištěno při jakémkoli pohybu, tedy třeba i na zahradě. A to vyvolalo velkou diskusi ohledně rozšíření povinného ručení i na další motorizované stroje.

Na začátku všeho byl nešikovný slovinský řidič traktoru s vlečkou. Chtěl zacouvat do stodoly na statku, jenže se netrefil a narazil do žebříku, na kterém byl mladý muž. Ten spadl a vážně se zranil. Když ale chtěl náklady na léčení proplatit prostřednictvím povinného ručení, pojišťovna to odmítla. Prý pojistka platí jen na veřejných komunikacích. Evropský soudní dvůr je ale přesvědčen, že by se měla vztahovat na jakékoli použití vozidla, pokud odpovídá jeho funkci. A to by zcela změnilo současný systém povinného ručení. 

Čtěte také: Také u relativně nového auta vám můžou zreznout brzdy. Kolik stojí výměna a jak korozi předejít?

„Ano, toto soudní rozhodnutí Evropského soudního dvoru evidujeme a situace se bude řešit primárně v Evropské komisi,“ připouští mluvčí Ministerstva financí Radek Ležatka, podle kterého náš Zákon o povinném ručení vychází z Evropské směrnice a proto je důležitá shoda jednotlivých zemí. „Tedy na celoevropské úrovni se hledá racionální řešení této problematiky. Žádný návrh ovšem v současnosti není připraven a výsledky v žádném případě nelze předjímat,“ říká Ležatka. 

Leccos ale odkrývá výkonný ředitel České asociace pojišťoven Tomáš Síkora. Podle něj se zatím řeší, jakých dalších vozidel by se povinné ručení mohlo v budoucnu týkat. „Určitě se diskutuje o některých zemědělských strojích, které dosud nemusely být pojištěné, protože byly provozovány v areálech různých zemědělských družstev nikoliv na komunikacích. Je to ještě předmětem diskuze s Ministerstvem financí.“ 

Za co všechno budeme platit? 

Navíc inspirace může přijít i ze zahraničí. Třeba od sousedů. „V Německu musejí byt pojištěny Segwaye, které jezdí i po Praze, jestli to bude předmětem pojištění i u nás, se uvidí. Diskutuje se právě o tom, která z těchto vozidel by měla být registrována, a které nemusí. Já si upřímně neumím představit, že pokud by se hovořilo o nějakém malém zahradním stroji, že by musel vzniknout nějaký registr,“ vysvětluje Síkora. 

Je ale možné, že i přes rozhodnutí Evropského soudního dvora se na povinném ručení u nás nic měnit nebude. Podle Ležatky Ministerstvo financí počká na výsledek evropských jednání a samo od sebe změny nechystá. „Ne, v současnosti se opravu jedná na celoevropské úrovni.“ 

Čtěte také: Sada pneumatik na přezutí auta zabere docela dost místa. Kde ji skladovat?

Síkora je naopak přesvědčen, že dříve nebo později k rozšíření povinného ručení i na další motorizované stroje u nás dojde. „Současná ambice je, že by do prázdnin měla být ukončená základní debata o způsobu a rozsahu pojištění právě těch vozidel, která dosud nebyla pojištěná a průběhu druhého pololetí by legislativa byla připravená pro diskuzi v poslanecké sněmovně.“ Zatím stále platí, že povinné ručení musí mít všechna osobní i nákladní auta, autobusy, traktory, přívěsy a motorky, pokud se pohybují po pozemních komunikacích. 

Autor:  Eva Kézrová  (evk)
Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Povětrnostní podmínky: silný vítr, Cínovec 2
  Srážky: přeháňky, Korouhev II/360
  Srážky: přeháňky, Kasárna

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas