Česko hledá Nejhorší díru republiky

12. dubna  2016 v 06:00  
projekt výmoly na silnicích - Foto:  Radiožurnál

projekt výmoly na silnicíchFoto:  Radiožurnál

Dnes startuje už 6. ročník motoristické ankety Nejhorší díra republiky. Do projektu se může zapojit každý, kdo chce svým aktivním přístupem pomoci silničářům monitorovat stav českých silnic a upozornit na výtluky nebo úseky, které je po zimě potřeba opravit. Nově mohou motoristé kromě výmolů nahlásit i nepřehledné železniční přejezdy a nebezpečná místa na silnicích. Hlasovat je možné do 31. července 2016.

Výmoly.cz za podpory nadace pojišťovny Generali a nově pod záštitou BESIPu vyhlašují 6. ročník motoristické ankety Nejhorší díra republiky. Prostřednictvím mobilních aplikací a portálu Výmoly.cz motoristé nahlašují výmoly nebo úseky, které je třeba opravit a pomáhají tím silničářům monitorovat stav českých silnic. Data od motoristů předává systém přímo odpovědným silničářům. 

Právě možnost přímé komunikace účastníků silničního provozu se správci silnic oslovila BESIP, který převzal záštitu 6. ročníku projektu. "Chceme tento projekt podpořit, protože správci silnic berou podněty veřejnosti vážně, řeší je a výsledkem jsou bezpečnější a opravené silnice," podotkl ministr dopravy Dan Ťok. 

Projekt ocení aktivitu řidičů, krajů i silničářů 

I v letošním roce bude oceněn nejaktivnějšího "výmolář" i nejaktivnější kraj. "Téměř polovina všech výtluků, které motoristé od spuštění portálu Výmoly.cz nahlásili, je k dnešnímu dni opravena," říká Petr Čaník z Výmoly.cz. V loňském roce nejlépe s daty motoristů pracovalo hlavní město Praha. Přehled nahlášených a následně opravených výtluků za rok 2015 vč. procentuálního vyjádření úspěšnosti jednotlivých krajů najdete v následující tabulce. 

Úspěšnost opravených výtluků podle krajů - Foto: Michaela Němcová

Úspěšnost opravených výtluků podle krajůFoto: Michaela Němcová


Železniční přejezdy, nebezpečné úseky a zapojení obcí
 

Letošní ročník projektu obohatí hned několik novinek. Motoristé dostanou možnost upozorňovat na nepřehledné železniční přejezdy a nahlásit mohou také nebezpečné silniční úseky. "Těmi nejhoršími z pohledu řidičů se budou následně zabývat odborníci v rámci Dopravních snídaní s Besipem", doplňuje Petr Čaník z Výmoly.cz. 

Poslední novinka je určena obcím. Na své internetové stránky si mohou pomocí jednoduchého odkazu umístit mapu obce a okolí napojenou na data projektu Výmoly.cz. Obyvatelům i veřejné správě tak mohou samotné obce nabídnout nový komunikační kanál, jehož prostřednictvím mohou monitorovat stav silnic v obci a jejím okolí. 

Mediální partner projektu je Zelená vlna Radiožurnálu 

Mediálním partnerem projektu je Radiožurnál. "Na projektu oceňujeme komunikaci mezi řidiči a silničáři, která zrychluje opravu poničených silnic. Na podobném principu funguje i projekt tisíců dobrovolných Dopravních Zpravodajů Zelené vlny, kteří pomáhají aktuálnosti našeho dopravního zpravodajství," vysvětluje spolupráci vedoucí Zelené vlny Radiožurnálu Jan Říha. 

Pokud vás projekt zaujal, neváhejte a zapojte se i vy! Více o projektu najdete zde. 

Autor:  Michaela Němcová  (min)
Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Právě se děje na silnicích

  Jižní spojka v obci Praha; sjezd Průmyslová směr Barrandovský most, nehoda, Od 21.11.2018 14:50 Do 21.11.2018 16:15, nákladní a osobní vozidlo, bez zranění, na místo PČR
  Od 21.11.2018 15:55 do 17:55; D1 - 5.1km na trase Praha - Říkovice; průjezd se zvýšenou opatrností; hromadná nehoda 2 vozidel; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; 2x OA, bez zranění, ...
  Brusnický tunel směr Strahovský tunel, nehoda, Od 21.11.2018 14:45 Do 21.11.2018 16:00, porouchaný kamion v připojovacím pruhu

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas