Český rozhlas spustil digitální vysílání: Zelenou vlnu naladíte i v DABu

7. srpna  2015 v 13:20  
Digitální příjímač DAB (ilustrační snímek) - Foto: Khalil Baalbaki

Digitální příjímač DAB (ilustrační snímek)Foto: Khalil Baalbaki

Ve čtvrtek 6. srpna 2015 Český rozhlas spustil veřejnoprávní multiplex DAB Praha. Zatím v experimentálním provozu z vysílače Praha-Žižkov – Mahlerovy sady. Digitální vysílání přináší výhody i pro řidiče...

S Adamem Šrámkem sedáme do jednoho z moderních aut. Zapínáme rádio. Nastavujeme příjem digitálního vysílání. „Jenom zmáčknutím tlačítka přepínám na DAB,“ popisuje šofér. 

Stojíme v garáži. Signál digitálního vysílání je dobrý. Kromě skvělého zvuku má být digitální vysílání provázené i radiotextem. Zkoušíme Rádio Junior. Co tam čeká na děti? "Lesní kvíz," čte z displeje Adam Šrámek. 

Při výběru stanic Českého rozhlasu u nich máme zobrazená loga, takže výběr je jednodušší, přehlednější. "Na displeji nahoře běží, jaký hraje interpret a co je to za písničku," dodává řidič. 

Je potřeba přijímač s označením DAB nebo DAB+ 

Digitální vysílání naladíme v novějších autech na přijímačích s označením DAB nebo DAB+. A pokud ve voze od výrobce takové rádio není? "Druhá možnost je, sehnat jiné autorádio od nějaké jiné značky. A třetí možností jsou speciální konvertory," popisuje varianty příjmu vedoucí distribuce signálů Českého rozhlasu Pavel Balíček a dodává, v čem je digitální vysílání pro posluchače lepší: "Zejména v automobilu při jízdě by to vysílání nemělo prskat, šumět, vypadávat, mělo by být daleko čistší." 

Veřejnoprávní DAB multiplex: Experimentálně z žižkovské věže 

V digitální kvalitě si můžete poslechnout všechny celoplošné stanice Českého rozhlasu a také ty, které byly dosud pouze na internetu. "V této chvíli v tom multiplexu Českého rozhlasu nejsou žádné regionální stanice. Jedinou výjimkou jsou stanice Český rozhlas České Budějovice a Český rozhlas Plzeň," upřesňuje Pavel Balíček. 

V provozu je aktuálně vysílač na pražském Žižkově. Digitální signál by tak měli mít k dispozici posluchači v Praze a středních Čechách. 

Pořad: Zelená vlna  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle 24 hodin denně | celý den každých 30 minut, ve špičkách každých 15 minut, při mimořádných událostech okamžitě  
 

Nové články v rubrice

Kde a kdy vysíláme Zelenou vlnu?

Radiožurnál
Plus
Regina DAB Praha
Region

Speciály

Časté dotazy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas